כבר שנים רבות שחזירי בר נעים בחופשיות באזור חיפה, אך לאחרונה מדווחים תושבי העיר על עדרי חזירים שפשטו השנה בהמוניהם על שכונות בחיפה ותקפו עשרות פעמים כלבים, חתולים ובני אדם. כמו כן, הם אחראים לנזקים מתמשכים לפארקים וגנים ציבוריים בהם הם משוטטים באופן חופשי.

"חזיר בר שפתח לבד שער פרטי ונכנס לגינה פרטית ופשוט שיפד לנו את הכלב עם ניב באורך 10 סנטימטרים", כתבה בעלת הכלב, עו"ד ליאת בהר כהן בדף הפייסבוק שלה. "שלושה וטרינרים נאלצו לנתח אותו יחד בניתוח חירום כדי להציל את חייו". תושבים אחרים סיפרו שהחזירים טרפו חתולים בתוך השכונות ובפארקים ולא היססו לתקוף את כלביהם ולגרום להם פגיעות גופניות קשות, שבנס לא הסתיימו במוות.

"ראיתי חזירים טורפים חתולים מגינות של תושבים. הם זורעים פה הרס ובהלה. הם הפכו להיות מטרד של ממש", סיפר תושב חיפה בשיחה ל-mako. "הם ממררים לנו את החיים. יש לילות שאנחנו פוחדים לצאת מהבית כדי שהחזירים לא יתקפו אותנו ואת הילדים. זה ממש כמו בסרט אימה. פנינו לעירייה פעמים רבות, אבל הם לא עשו דבר. אנחנו ממש חסרי אונים מול התופעה הזו. בהתחלה כשהם נכנסו לעיר זה היה גימיק, היום זה אסון".

לדברי התושבים, חזירי הבר מתרבים בצורה מבהילה ומהירה ביותר בשנים האחרונות והפכו לסכנה של ממש. על פי הערכות שונות, יש מאות חזירים בסביבות העיר חיפה שמדי יום פושטים על שכונות העיר ונוברים בפחי האשפה כדי לאכול מכל הבא. המצב החמיר כאשר אלה תקפו גם את החיות האחרות בעיר.

"הם רודפים אחרי כלבים וזה ממש לא משחק", הוסיף תושב העיר, שכלבו נס על נפשו מפני כמה חזירים שרדפו אחריו. "יש תחושה שהעירייה הפקירה את גורלנו וגורל בעלי החיים שלנו בידי החזירים". אסנת, תושבת העיר, סיפרה גם כן ש"חזירים הקיפו אותי בשבת האחרונה. לא יכולתי לצאת מהבית. זה בלתי נסבל".

ענת גד, תושבת חיפה שתיעדה את חזירי הבר, מכינה בימים אלה יחד עם תושבים נוספים תביעה נגד העירייה על המחדלים והרשלנות בטיפול בחזירים. לדבריה, אסון גדול ורציני יותר שיגרם על ידם הוא רק עניין של זמן.

"הגיעו כלבים שנפגעו על ידי חזירים ונזקקו לטיפול רפואי. היו גם שני אנשים שהותקפו. הם הורסים גדרות והתושבים צריכים לשלם על כך מכיסיהם. זה רק עניין של זמן עד שיהיה פה אסון. העירייה מתנהלת בשאננות. אומרים לנו שנהיה סבלניים, שהם מחפשים פתרונות לדלל את אוכלוסיית החזירים בעיר. אני פוחדת להוריד את הילדים שלי לגן השעשועים. זו תחושה של חוסר אונים", טוענת גד.

"זה ממש לא צחוק. מחכים פה לאסון ואז כולם יתעוררו. ואז ימצאו פתרונות אנחנו לא מוכנים. החזירים מסתובבים בגנים, בחצרות הבתים ובבתי הספר. בעבר החזירים היו מסתובבים רק בלילה, היום הם מסתובבים ואוכלים לי את הגינה ואני חסרת אונים", ציינה גד, "אנחנו נתבע על הנזקים שנגרמו להם וזה באחריות עיריית חיפה. אנחנו לא מוכנים לשתוק יותר. איכות החיים שלנו נפגעה".

מעיריית חיפה טרם התקבלה תגובה לכתבה.