HIX
קפטן זהארי אחמד (צילום: טוויטר\@usatodaypost2)
צילום: טוויטר\@usatodaypost2

האם הטייס ריסק את המטוס המלזי בכוונה?

כבר בעבר הושמעו האשמות כנגד קברניט המטוס המלזי MH370 ומומחים שונים קבעו כי הכי סביר להניח שהוא זה שהעלים את המטוס כשגרם להתרסקותו המכוונת. כעת, מתפרסמות עדויות מצמררות מצד אשתו ובתו, שרק מעמיקות את התעלומה

היקס | פורסם 13:16 20.06.19 

שנה גודל אות

ב-8 במרץ 2014 נעלמה טיסה MH370, שהייתה בדרכה מקואלה לומפור לבייג'ינג. איש לא יודע מה עלה בגורל אנשי הצוות והנוסעים שהיו על המטוס - אך מאז תיאוריות קונספירציה רבות צצו בטלוויזיה, באתרי החדשות וברשתות החברתיות.

רק לפני כשנה דיווחנו כי בתכנית התחקירים "60 דקות" פורסם פרק בו חוקרי תעופה אוסטרליים טענו כי הטייס, קברניט זהארי אחמד, ריסק את כלי התעופה בכוונה - וכעת מתפרסמות עדויות מצמררות של אשתו ובתו באשר למצבו הנפשי בימים שלפני ההיעלמות המסתורית.

לפי מה שאמרה פאיזה קהנום, אשתו של הקברניט, אחמד סבל מבדידות ודיכאון בשבועות שלפני היעלמות המטוס. היא אמרה בזמנו לחוקרי התקרית בקואלה לומפור שבעלה נראה בתקופה ההיא מרוחק, הפסיק לדבר איתה לחלוטין ונהג לבלות שעות על גבי שעות בסימולטור הטיסה שבנה לעצמו בחדרו. שם, אגב, נטען בתאוריות הקונספירציה כי התאמן בלחטוף את המטוס ולהטיס אותו הישר לתוך הים.


"הוא פשוט התכנס בתוך קונכייה", אמרה, וסיפרה כי סירב לתחינותיה להיפגש עם מטפל זוגי כדי לשפר את מערכת היחסים ביניהם. במקביל, אגב, נפוצו שמועות כי הוא בגד בה וניהל רומנים מחוץ לנישואים.

פאיזה, שפגשה את זהארי כשהייתה בת 16 בלבד, נשברה בבכי פעמיים במהלך החקירות הארוכות, לפי מקור במשפחה. אחד מהראיונות אף ארך יותר מ-4 שעות רצופות, ובמהלכו סירבה בתחילה לדבר על בעיות הנישואים שלה וסירבה לקבל את הסברה שלבעלה היה קשר כלשהו להיעלמות המטוס: "זה לא הוגן להאשים את בעלי", חזרה ואמרה.

יחד עם זאת, ככל שהראיונות נמשכו, היא סיפרה למשטרה כיצד בעלה הפך להיות מרוחק במהלך החודשים שלפני ההיעלמות: "מצאתי אותו מבודד וקשה להבנה". כמו כן סיפרה כי בקושי תקשר גם עם ילדיו ובילה את רוב הזמן לבדו, למרות שהמשיך להתגורר עמה.

גם בתו של אחמד, איישה בת ה-28, סיפרה כי בקושי זיהתה את אביה במהלך השיחה האחרונה ביניהם: "הוא לא היה האבא שהכרתי, הוא נראה מוטרד ואבוד בעולם משל עצמו", אמרה. היא אף טענה כי אביה כן שוחח עמה על בעיות הזוגיות שלו, אמר לה כי הוא לא חושב שיש סיכוי לפיוס ושאל אותה איך תרגיש אם הוא ופאיזה יתגרשו.

יחד עם זאת, חמש שנים אחרי, החוקרים עדיין לא בטוחים שהקברניט אחראי להתרסקות שגבתה את חייהם של 239 הנוסעים ואנשי הצוות, שכן אין ממצאים שתומכים בכך שהיה אובדני - הוא לא השאיר מאחוריו מכתב ואין מניעים ברורים למעשה שכזה.

 

כפי שדיווחנו בעבר, ג'ון דוסון, מפקח לשעבר של רשות שדות התעופה האוסטרלית, סיפר באותה תוכנית תחקירים כי מסתמן על פי ממצאי החקירה שהקברניט הפיל את טיסה MH370 בכוונה כחלק מפעולת רצח/התאבדות. "הראיות מצביעות על כך שאחד מאנשי הצוות ריסק את המטוס", אמר דוסון, "זה היה רצח בכוונת תחילה שתוכנן בקפידה".

סימון הארדי, מדריך תעופה המתמחה במטוסי בואינג 777, סיפר שמסלול הטיסה של MH370 מרמז על כך שאחמד רצה לחמוק מגלאי הרדאר באזור. לטענתו, המטוס עבר בסמוך לגבול תאילנד-מלזיה, מה שמקשה מאוד על רשויות התעופה לזהות אותו. "אם הייתם מבקשים ממני לנסות ולהעלים מטוס נוסעים, זאת הדרך שהייתי עושה את זה", טען הארדי, "למיטב הבנתי, זאת הייתה טיסה מדויקת מאוד שעשתה את העבודה. עובדה, כלי תעופה צבאיים של שתי המדינות לא יירטו את המטוס".

חשוב לציין שתיאוריות קונספירציה לגבי גורל המטוס המלזי ונוסעיו הן רבות ומגוונות, ואין ראיות חד משמעיות שתומכות באחת מהן באופן גורף. כך למשל, לא מזמן נאמר כי ייתכן שאחד הנוסעים חטף את המטוס - ובתו מתנהגת כאילו היא יודעת שהוא עדיין בחיים. רבים דווקא כועסים על האשמת הטייסים ומפצירים באנשים להפסיק להאמין לתיאוריה הזו.