בריאות
מים מבקבוק (צילום: Vladimir Piskunov, Istock)
מומחים מגדירים את הדיאטה כסוג של הפרעת אכילה
|
צילום:Vladimir Piskunov, Istock

אל תנסו בבית: דיאטת המים מדאיגה רופאים בארה"ב

אנחנו יודעים כמה שדיאטות כאסח יכולות להיות מפתות, אך חשוב להימנע מהן מכל מחיר. בייחוד כשמדובר בדיאטה שאינה מספקת לגוף שלכם מזון כלל - כמו דיאטת המים. מדובר בטרנד אמיתי שתופס תאוצה מעבר לים - ומדאיג לא מעט רופאים

מערכת ערוץ הבריאות | mako בריאות | פורסם 09:24 08.01.18 

שנה גודל אות

ידוע שדיאטות כאסח הן לא הדרך הבריאה והבטוחה לירידה במשקל, אך הרצון לרזון עדיין גורם להמון אנשים להמשיך לנסות אותן. כעת ישנו טרנד דיאטטי חדש שמטריד רופאים ברחבי ארה"ב.

הטרנד המלחיץ החדש בתחום הדיאטות כבר מתחיל לתפוס תאוצה מעבר לים, בייחוד ברשתות החברתיות, תחת ההאשטג #waterfast. דיאטה זו מצריכה אך ורק שתיית מים, קפה ותה. אנשים שהחליטו ללכת על הדיאטה הקיצונית הזו משתמשים גם באפליקציה מסוימת שמטרתה לעקוב אחר הצום שלהם ומפרסמים את ההתקדמות שלהם באינסטגרם.

A post shared by bee �� (@beemorehealthy) on

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אלן קלס ניסה את הטרנד החדש ודיבר עם ה"ניו יורק פוסט" כדי לספר על החוויה שלו, לאחר שעקב אחר צום מים במשך 47 ימים. כבר ביום החמישי לצום הוא הרגיש "אנרגטי ומרוכז באופן מפתיע" – אך ביום 28, הדיאטה הרצחנית כבר גבתה מחיר והותירה את קלס במצב שבו הוא לא מסוגל לצאת מהמיטה בבוקר.

כמובן שזה לא מפתיע בהתחשב בכך שמים, תה וקפה אינם מכילים את הערכים התזונתיים שהגוף שלנו זקוק להם כדי להתקיים ולהישאר בריא.

"יש הרבה דברים רעים בדיאטה הזו", הסבירה התזונאית ג'ו טראוורס לאתר The Independent. "קודם כל, אין כמעט ויטמינים ומינרלים. בנוסף, דיאטה זו אינה מכילה כלל חלבונים, מה שאומר שהגוף נאלץ לפרק שריר כדי למחזר חומצות אמינו להורמונים ואנזימים כדי שהגוף יוכל לשרוד". טראוורס המשיכה וציינה כי למעשה מדובר בהרעבה עצמית – ובהתאם לכך ישנם סיכונים בריאותיים משמעותיים שכרוכים בצום הזה.


עוד ב-mako בריאות
>> כמה פעמים ביום אתם אמורים לעשות פיפי?
>> הבטן מתנפחת אחרי האוכל? תנסו את הדבר הבא
>> 5 מזונות אנטי אייג'ינג שאתם חייבים להוסיף לתפריט

"יכול להשפיע לרעה על האיברים בגוף"

מומחים מתייחסים לטרנד החדש כאל סוג של "הפרעה באכילה" (שבשונה מהפרעות אכילה, אינה מוגדרת כהפרעה נפשית). ג'ואן לבינר, עובדת סוציאלית קלינית, אמרה לניו יורק פוסט: "זה יכול להיות מאוד רע לאיברים שלכם. זזאת הסיבה שאנשים הלוקים באנורקסיה יכולים למות מהתקף לב. הגוף שלהם ניזון מהלב שלהם".

טראוורס מוסיפה כי ישנם אנשים שקוראים לצום הזה "ניקוי רעלים" – שזו הגדרה מסוכנת למדי. "שפה זו מטעה אנשים, מאחר שש'ניקוי רעלים' זו הגדרה חסרת משמעות. למילים אלו יש הקשר חיובי ובריאותי, אבל למעשה מדובר במיתוס", אמרה טראוורס.

למרות שקלס הצליח להשיל 25 ק"ג במשך חודש, הוא הספיק כבר להעלות חצי מזה בחזרה. הסיבה לכך היא שכשחוזרים לאכול מזון אחרי זמן ממושך, הזרחן בדם יכול לחדור לתאים ולגרום לתחושה של חולשה. השינוי בכמות האלקטרוליטים בגוף עשוי להיות כה דרמטי, שזה עלול להוביל לאי-ספיקת לב ואף למוות.

חשוב לעקוב אחר כמות המים שאתם צורכים מדי יום, כיוון שישנן השלכות בריאותיות הן לצריכה מועטה מדי של מים – והן לצריכה מוגזמת מדי.  

ההמלצה הרווחת היא לרדת במשקל בהדרגה ולא להשיל יותר מק"ג אחד בשבוע. ראוי לציין שדיאטות כאסח אף פעם לא מומלצות, וכי כדאי להיוועץ בתזונאי לפני שאתם עושים שינויים דרסטיים בתפריט שלכם.

* התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.