מסתבר שהסירחון הנובע מהנפיחות שלכם, לא רק גורם לאי נוחות לכם ולסביבתכם – אלא עלול להוביל למחלות במעי. אי לכך, חוקרים חיפשו ומצאו את המאכלים שמפחיתים את מדד הריח של הפלוצים שלכם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פלוצים מכילים 99 אחוז גזים חסרי ריח. האחוז הבודד שגורם לפלוצים להסריח ולכם להסמיק ממבוכה, מקורו במימן גופרתי, הנוצר כתוצאה מפירוק מזון על ידי חיידקים במעי הגס. מימן גופרתי יכול לעודד דלקות במעי ולעלות סיכון לסרטן המעי - לכן, חוקרים מאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה החליטו לבדוק אילו מאכלים יכולים להשפיע על כמות המימן הגופרתי במעי.

במהלך המחקר, החוקרים בחנו צואה של 7 אנשים בריאים. הם מצאו שכאשר משלבים בצואה ציסטאין, (חומצת אמינו המכילה גופרית ומצויה בבשר, ביצים, מוצרי חלב וחלבונים אחרים) – גרם לפליטה של פי 7 יותר מימן גופרתי. "זה מסביר למה לאנשים העוסקים בפיתוח שרירים וצורכים הרבה אבקת חלבון, ידועים בפלוצים מסריחים", מסביר אחד החוקרים.  

עוד ב-mako בריאות:
>> אם תאכלו את זה בארוחת הבוקר שלכם אתם תרזו
>> מה הסיכוי שגם אתם על הקשת האוטיסטית?
>> האם דיאטת 17 הימים שווה את זה?

האשמים העיקריים בסירחון: חלבונים

יחד עם זאת, כאשר הם שילבו בצואה פחמימות הנספגות באיטיות – כמות המימן הגופרתי פחתה. שני סוגי פחמימות אף הצליחו להפחית את כמות המימן הגופרתי ב-75 אחוז. עמילן עמיד, פחמימה המצויה בתפוחי אדמה ובננות, ופרוקטן, הנמצא בחיטה ובארטישוק. פחמימות אלה מותססות בקלות יותר ולכן חיידקים "יעדיפו" לפרק אותן מאשר חלבונים. כך, לא נוצר מימן גופרתי והנפיחות שלכם לא מסריחות.

מבחנים שנשים עושות (צילום: Mercury Press)
רוצים פלוצים נטולי ריח? תאכלו בננה|צילום: Mercury Press

אז מה בעצם צריך לאכול כדי לא להסריח? על פי החוקרים, אלו הם המאכלים המומלצים להפחתת הריח: תפוחי אדמה, בננות, קטניות, דגנים, חיטה, ארטישוק ואספרגוס.

מחקר זה הפתיע אנשים רבים בעולם הגסטרואנטרולוגיה (חקר מאכלות מערכת העיכול), כיוון שממצאיו עומדים בניגוד לסברה רווחת כי אנשים הסובלים מנפיחות מסריחות צריכים להימנע מאכילת מזונות עתירים בסיבים. אולם, הממצאים כן תואמים למחקרים קודמים שהוכיחו כי צריכת סיבים אמנם מעלה את כמות הפלוצים, אך מפחיתה את הריח. לכן אם אתם סובלים מפלוצים בעלי ניחוחות לא נעימים, כן כדאי להמשיך לצרוך סיבים.

כעת, צוות החוקרים מתכננים לבדוק אם צריכת כמות מועטה של חלבונים והרבה פחמימות הנספגות באיטיות יכולה למנוע פלוצים מסריחים לא רק אצל אנשים בריאים – אלא גם בקרב אלו הסובלים מדלקות שונות במעיים. 

>> מומחים מסבירים: התנוחה הטובה לכל גודל פין