אין על חופשה בחו"ל. אבל כדי ליהנות ממנה, אנחנו נאלצים לטוס - שזו חוויה לא הכי נעימה, גם אם אין לכם חרדת טיסות. הסיכון שלנו להידבק בהצטננות במהלך הטיסה גבוה פי כמה וכמה מהסיכון הרגיל שלנו להידבק בזה ביומיום. השילוב של כמות האנשים והחלל הסגור שכולם מצויים בו במשך שעות, הוא קרקע פורייה להידבקות. אך כעת מחקר חדש מציע פתרון שיכול לעזור לכל מי שחושש מהצטננות בזמן החופשה: פשוט לישון.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

תאים במערכת החיסונים מתפקדים טוב יותר בזמן השינה

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Experimental Medicine מצא כי תאי T (סוג של תאי דם לבנים שחיוניים לתפקוד המערכת החיסונית) עובדים טוב יותר בקרב אנשים שישנים היטב. החוקרים הסתכלו על קבוצת מולקולות שיכולות לדכא את המערכת החיסונית. הם החליטו לבדוק האם מולקולות אלו מדכאות את תאי ה-T ואיזו אינטראקציה יש בין המולקולות לתאים. הם לקחו דגימות מקבוצת אנשים שישנו היטב ודגימות אחרות מקבוצת אנשים שנשארו ערים כל הלילה. הם מצאו כי תאי ה-T שנלקחו מהמתנדבים שישנו היטב הראו רמות גבוהות יותר של פעילות, בהשוואה לקבוצה שנשארה ערה. כלומר, תאי ה-T הצליחו לתפקד טוב יותר ולתקוף תאים נגועים בווירוס כדי למנוע מחלה.

ישנים במטוס (צילום: Shutterstock)
הכי כדאי לישון|צילום: Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> עליתם לאחרונה במשקל? אולי זאת הסיבה 
>> חוששים מסקס? יש לנו כמה טיפים בשבילכם
>> בריא או לא? כל האמת מאחורי הפריכיות

"הממצאים שלנו מראים שלשינה יש את הפוטנציאל לשפר את היעילות של תגובות תאי ה-T, מה שבמיוחד רלוונטי לאנשים הסובלים מבעיות המתבטאות בבעיות שינה, כמו דיכאון, סטרס כרוני, הזדקנות ועבודה במשמרות", כתבה המחברת הראשית של המחקר, לוסיאנה בסדובסקי.

>> בדקנו: מה המושב הבטוח ביותר בטיסה?

אז מה אתם יכולים לעשות עם המידע הזה? בטיסה הבאה שלכם, השתדלו לישון היטב לפניה ו/או במהלכה. זה אומר לכבות את המחשב, את הטאבלט וכל מכשיר שישאיר אתכם ערים. כדאי גם להצטייד באוזניות או באטמי אוזניים וכיסוי עיניים, כדי לוודא שאתם מצליחים לישון היטב. וכמובן – אל תשכחו להקפיד על שטיפת ידיים במהלך הטיסה, שמירה על היגיינה טובה יכולה בהחלט למנוע הידבקות.