היום אני רוצה לדבר איתכם על נושא מאוד מסתורי ושנוי במחלוקת, אבל גם מאוד מעניין - חוויית סף מוות. אז מה זו חוויית סף מוות? כמה היא נפוצה? והאם זה אמיתי או שזה סתם חרטא? 

כשאדם מת, כל מערכות הגוף שלו ובין היתר, המוח, מפסיקים לעבוד. לאחר המוות, הפעילות החשמלית של המוח בעצם לא קיימת. ומבחינה רפואית, המצב הזה לא מאפשר תפקודים מוחיים, כמו למשל זיכרון, הזיה, תחושה, חלום וכדומה. עם זאת, יש הרבה מאוד אנשים שהוצלו ממוות וחזרו לחיים ומדווחים שחוו איזושהי חוויה מסתורית שאותה הם זוכרים לפרטי פרטים. כלומר, הם בעצם מדווחים על זיכרון או תודעה מסוימת בזמן שבעצם מתו. כביכול, החוויה הזאת היא גם לא כל כך נדירה. 15-40 אחוז מהמבוגרים שהיו קרובים למוות - ועד 80 אחוז מהילדים דיווחו על חוויה כזאת. 

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

החוויה הזאת מתוארת באופן די אחיד על ידי כל מי שחווה אותה. התיאור, שכל הזמן חוזר על עצמו, הוא תחושה של עזיבת הגוף הפיזי וריחוף מעליו, הסתכלות על הגוף מלמעלה ותיאור של מנהרה ואור לבן וחזק בקצה שלה - ותחושות חיוביות של אהבה. הרבה אנשים ציינו גם שפגשו קרובי משפחה שלהם שמתו. ודבר עוד יותר מוזר - הרבה מאלה שחוו חוויית סף מוות, יכלו לספר במדויק על דברים שכביכול קרו אחרי שמתו. כמו למשל: על תהליך ההחייאה שעברו, פרטים מחדר הניתוח ועוד. 

אז מה גורם לתופעה הזאת? יש לא מעט מחקרים ותאוריות שמנסות להסביר. התאוריות הפסיכולוגיות טוענות שהחוויות מקורן באמונה קודמת של מי שחווה אותן, למשל, מי שמאמין בגלגול נשמות או בחוויית סף מוות יחווה אותה. אבל המציאות מראה שגם אתאיסטים חוו חוויות סף מוות. 

>> מחקר: המוח ממשיך לפעול לאחר שהלב מפסיק לפעום

תאוריות רפואיות פיזיולוגיות גורסות שיש מספר גורמים שיכולים לגרום למעין הזיות בזמן המוות. תהליכים במוח כמו חוסר חמצן בתאי המוח - אבל תאוריות אלו לא יכולות להוכיח שאכן מצבים כאלו יכולים לגרום לתופעה כמו חוויית סף מוות. מצבים אלה גורמים להזיות, אבל מדובר על הזיות שונות לגמרי. 

הנושא הזה מעלה שאלות חשובות רבות, שאין לנו להן (עדיין) תשובות. כמו האם התודעה שלנו נמחקת מיד לאחר המוות או שאולי היא ממשיכה להתקיים? האם יש סיכוי לחיים אחרי המוות? 

מוזמנים לעקוב אחרי הדוקטור בפייסבוק וגם לשאול שאלות