אהלן חברים כאן ד"ר רותם צור. לאחרונה כולנו שומעים על המגיפה המשתוללת בשל נגיף הקורונה. וזאת באמת מגיפה עולמית, כי מדובר במחלה מדבקת ומסוכנת שאמנם התחילה בסין, אבל כבר הגיעה לעשרות מדינות אחרות וגורמת להמון המון פחד. אז מה הוא בכלל נגיף הקורונה? האם יש מקום לבהלה? ואיך אפשר למנוע הידבקות במחלה? על הכל נדבר היום.

נגיף או וירוס הקורונה הוא אחד מבין הרבה מאוד וירוסים שיכולים לגרום לנו למחלות. הוא גורם למחלה דמויית שפעת – שהתסמינים הנפוצים שלה הם חום, שיעול וקוצר נשימה. האמת שמדובר בווירוס מאד נפוץ אצל בעלי חיים, שבדרך כלל לא מדביק בני אדם וגם כשכן - גורם לרוב למחלה קלה בלבד.

הבעיה בווירוס הזה היא שהוא יכול לעבור מוטציות. והמגפה הנוכחית באמת מתאפיינת במוטציה שהפכה אותו ליותר אלים. הזן האלים של הקורונה יכול לגרום למחלה ריאתית קשה ואף למוות. בנוסף לכך, כנראה שהוא עבר עוד מוטציות שאיפשרו לו לעבור לא רק מבעלי חיים לבני אדם, אלא גם מאדם לאדם, כלומר הפכה אותו למדבק.

עוד על נגיף הקורונה: 
>> רופא צמוד: נגיף הקורונה
>> האם העטלפים הם האשמים בנגיף?
>> האם נגיף הקורונה עובר בצואה?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

דרך אגב, קורונה הוא לא הווירוס היחיד שיכול לעבור מוטציות ולגרום למגיפות. יש וירוסים שאפילו יותר מצטיינים בזה ממנו, כמו למשל וירוס השפעת. שמעתם על שפעת העופות ושפעת החזירים נכון? אז גם למגיפות האלו גרמו וירוסים שנמצאו בבעלי חיים, ועברו מוטציות שגרמו להם להיות יותר אלימים, ומדבקים לבני אדם.

ולמה כל המגפות מתחילות בדרך כלל מאיזור המזרח? כי במדינות האלו בני אדם מתגוררים ביחד עם בעלי חיים כמו עופות וחזירים, דבר שמהווה קרקע פוריה למוטציות מפחידות.

ולמרות שלארץ הווירוס הזה עוד לא הגיע, זה די מדאיג. החשש הכי גדול שלנו הוא ממגיפה עולמית שתצא מכלל שליטה ותגבה חיים של מליוני בני אדם. וזה קרה בעבר. למשל מגיפת ההשפעת הספרדית בשנת 1918 שהרגה בין 50-100 מליון בני אדם.

דרך ההדבקה של נגיף הקורונה היא טיפתית, כלומר שאיפה של טיפות קטנות שמפיצים אנשים שחולים בווירוס ומתעטשים או משתעלים, או מגע ישיר בווירוס ואז מגע בריריות שלנו כמו למשל ללחוץ יד למי חולה בווירוס ואז להכניס את היד לפה.

לצערנו כיום, אין טיפול תרופתי לווירוס הקורונה וגם אין לו חיסון. עובדים על זה. לכן כיום הדרך היחידה למנוע התפשטות של המגיפה הזאת היא להגביל תנועה של אנשים באיזורים נגועים, לבודד לחלוטין אנשים חולים או חשודים כחולים ולנקוט אמצעי זהירות אישיים למניעת הדבקה.

ומה אמצעי הזהירות האלו: לשטוף או לחטא ידיים באופן תדיר, לא לגעת בפה באף בעיניים או לאכול עם ידיים לא שטופות וכדאי גם לאוורר חללים סגורים ולהמנע ממקומות הומי אדם. אגב, ההנחיות האלו ממש לא שונות מההנחיות הרגילות למניעת הדבקה בשאר מחלות החורף כמו שפעת למשל. אנחנו מאוד עסוקים בקורונה ובכלל שוכחים שווירוס השפעת כרגע משתולל בארץ, וכל חורף גובה חיים של אלפי אנשים. ואגב נגד וירוס השפעת כן ניתן וכדאי להתחסן.

ומה לגבי כל המוצרים תוצרת סין שהזמנו מעלי אקספרס? נכון לעכשיו אין חשש להדבק כתוצאה מחבילה שהגיעה מסין. אבל מאד יכול להיות שהיא תגיע באיחור בגלל שרוב חברות התעופה פשוט הפסיקו לטוס אל ומסין בגלל המגיפה.

אז מה ההמלצה שלי? פשוט תמשיכו להתעדכן. ותהיו זהירים, שמרו על כללי ההיגיינה שדיברנו עליהם שימנעו הדבקה בקורונה אבל גם בשאר הווירוסים. ותישארו רגועים. כרגע אין צורך להיכנס לפאניקה.

מוזמנים לעקוב אחרי הדוקטור בפייסבוק וגם לשאול שאלות