היום אני רוצה לדבר אתכם על אחד הנושאים הנפיצים ביותר שקיימים, טבעונות. אז האם זה באמת בריא יותר? או אולי פחות בריא? אילו אבות מזון או ויטמינים עלולים להיות חסרים לטבעונים? והאם להיות טבעוני זה באמת משמין?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אז קודם נענה לשאלה האם טבעונות זה בריא – ובגדול כן. דיאטה טבעונית מאוזנת שמתוכננת כמו שרציך היא דיאטה בריאה ומתאימה לכל גיל ולכל שלב בחיים, אפילו בזמן היריון, עבור ילדים וגם עבור אתלטים.

ב-30 שנים האחרונות בוצעו המון מחקרים שבדקו האם לתזונה טבעונית יש יתרונות או חסרונות בריאותיים. ממצאי המחקרים האלו הובילו גופים רשמיים כמו למשל איגוד הסרטן האמריקאי והאקדמיה האמריקאית לדיאטה ותזונה להמליץ על צמצום בצריכת הבשר המעובד והבשר האדום והצביעו על תזונה טבעונית כבעלת יתרונות בריאותיים מרובים; משקל גוף נמוך ופחות השמנה, סיכון נמוך יותר למחלות כמו סוכרת, סוגים מסוימים של סרטן, יתר לחץ דם ומחלות לב. עם זאת, מחקרים הראו שבקרב טבעונים צפיפות העצם עשויה להיות נמוכה יותר ולכן ישנו סיכון גבוה יותר לשברים.

ומה לגבי חסרים תזונתיים? יש כמה דברים שעלולים להיות בחוסר אצל טבעונים, כמו יוד, סידן וויטמין B12 – האחרון לא נמצא כלל במזונות צמחיים וטבעונים צריכים להשלים אותו בעזרת תוספי תזונה.

אז מה השורה התחתונה? דיאטה טבעונית יכולה להיות מאוזנת, בריאה ואפילו יכולה למנוע מחלות שונות. אבל צריך לשים לב, זה לא מספיק רק להיות טבעוני. חשוב שהתזונה תהיה מאוזנת ומגוונת, כי גם לאכול רק צ'יפס נחשב טבעוני, כן? אבל זה ממש לא בריא.

מוזמנים לעקוב אחרי הדוקטור בפייסבוק וגם לשאול שאלות