היום אני רוצה לדבר אתכם על משקה שכולנו אוהבים ולמעשה המשקה הכי נצרך בעולם המערבי – קפה. קפה מכיל קפאין, חומר מעורר שלא תמיד מקושר לאורח חיים בריא. אז היום אני רוצה להכריע בסוגיה הזאת אחת ולתמיד. אז האם קפה מזיק לבריאות או בריא לנו? האם הוא באמת ממריץ? וכמה כוסות קפה מותר לנו לשתות ביום?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

קפה הוא משקה ותיק מאוד, בן יותר מאלף שנים, שמקורותיו באתיופיה. כיום מדבור במשקה הנצרך ביותר בעולם, מכל מיני סיבות, בין היתר בגלל התכונות המעוררות שלו שנובעות מתכולת קפאין גבוהה. אז קפאין הוא אכן חומר ממריץ, שמשפיע בעיקר על הלב ומערכת העצבים וגורם, בין היתר, להעלאת קצב הלב וגם העלאת לחץ הדם.

קפאין גם נמצא במשקאות ומאכלים נוספים, כמו תה, שוקולד, קולה, שוקו ועוד. והוא אף עשוי להיות רעיל במינונים ממש גבוהים (אל תדאגו, מדובר בכמות אסטרונומית של מעל 70 כוסות ביום). בכל הנוגע להקשר הבריאותי, נעשו המון מחקרים בנושא, שהשוו בין אנשים ששותים קפה לבין אנשים שלא שותים קפה, ובדקו הופעה של כל מיני מחלות ותמותה.

התגלה ששתיית קפה פשוט מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם. כמעט בכל מחלה שנבדקה הראו ששתיית קפה עוזרת להאריך את החיים. נמצא כי קפה מגן על תפקוד המוח ועשוי למנוע התדרדרות בתפקוד המוח. הוא מוריד את הסיכון לאלצהיימר וגם מקל את תסמיני המחלה. לגבי סרטן, קפה עשוי להיות גורם מגן לשורה ארוכה של סרטנים, כמו למשל סרטן השד, הרחם, הערמונית, העור והכבד.

אך חשוב לציין שבטווח הקצר יותר, קפה עלול להחמיר כל מיני מצבים, כמו למשל חרדה, הפרעות שינה, רעד וצרבות.

מוזמנים לעקוב אחרי הדוקטור בפייסבוק וגם לשאול שאלות