בריאות
קרלה קרסי (צילום: instagram)
צילום: instagram

"האנדומטריוזיס כמעט הרג אותי וגרם לי לעבור גיהינום"

הדוגמנית לשעבר קרלה קרסי סובלת זה 10 שנים ממחלת האנדומטריוזיס שאובחנה באיחור רב. סיבוך של המחלה גרם להידבקות של האיברים הפנימיים שלה והוביל לשלושה ניתוחים. כעת היא נלחמת להגברת המודעות למחלה בקרב נשים

מערכת ערוץ הבריאות | mako בריאות | פורסם 07:00 10.01.18 

שנה גודל אות

דוגמנית גלמור סבלה מסיבוך של מחלת האנדומטריוזיס, שגרם לאיברים הפנימיים שלה "להידבק" אחד לשני. כעת היא מקימה ארגון צדקה שנועד להגביר את המודעות למחלה בקרב צעירות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

קרלה קרסי בת ה-26 מאסקס סובלת כבר 10 שנים מאנדומטריוזיס – מבלי להיות מאובחנת. במשך שנים רופאים חשבו כי מדובר בתסמונת המעי הרגיז וקרסי נאלצה לחיות שנים עם כאבים עזים.

אנדומטריוזיס היא מחלה המתבטאת בנדידה של תאי רירית הרחם אל מחוץ לרחם. אנדומטריוזיס גורם לכאבים עזים, פוגע משמעותית באיכות החיים ועשוי להוביל לבעיות פריון. רק בשנים האחרונות מחלה זו נחקרה יותר לעומק, ולכן קורים לא מעט מצבים שבהן נשים אינן מאובחנות וסובלות שנים מהמחלה בלי לדעת מכך.

התפרצויות של המחלה שנגרמו כתוצאה מאכילת מאכלים שונים, כמו פסטה, קפה ושתייה מוגזת, גרמו לה להקאות חריפות ולנפיחות בבטן, שגרמה לה להיראות בחודש תשיעי להיריון. כעת היא גם סובלת מסיבוך של המחלה, הנקרא "אגן קפוא" ומתבטא בהידבקות של איברים פנימיים על ידי רקמת צלקת.

A post shared by Carla Cressy (@carlamcressy) on


עוד ב-mako בריאות
>> הטעות הענקית שאתם עושים כשאתם מפשירים בשר
>> האימון שישרוף המון קלוריות - תוך 15 דקות
>> לא מצליחים לישון כמו שצריך? ייתכן שזו הסיבה

אחד המקרים החמורים ביותר של אנדומטריוזיס

היא עברה ניתוח שהציל את חייה (ועוד שניים נוספים לאחר מכן), אך כעת היא נותרה עם צלקת הדומה לצלקת של ניתוח קיסרי. בנוסף, היא כנראה לא תוכל להרות. המחלה הובילה אותה לחיות בבידוד בביתה, לאחר שהיא פיתחה אי-סבילות לגלוטן, מוצרי חלב, פסטה ואלכוהול.

"האנדומטריוזיס כמעט הרג אותי לפני שנה וגרם לי לעבור גיהינום מאז", סיפרה קרסי. "למרות הכאב, אני עושה כל שביכולתי כדי לעזור לנשים אחרות הסובלות מבעיה זו". קרסי אמרה כי היא לא יכולה לדמיין את המחשבה שאנשים אחרים יסבלו כמו שהיא סבלה, "אם אני יכולה למנוע מאדם אחד לחוות את הכאב, הכול יהיה שווה את זה". קרסי נאלצה לוותר על עבודתה בעקבות המחלה, אך היא נחרצת להגביר מודעות למחלה ולתמוך בנשים שסובלות ממנה. "הארגון שלי יעזור לנשים לקחת שליטה על חייהם בזמן שהן חיות עם אנדומטריוזיס וגייסתי צוות מומחים שיספקו ייעוץ והכוונה".  

A post shared by Carla Cressy (@carlamcressy) on


קרסי בימים אלה משתדלת לשמור על אורח חיים מותאם למחלה; היא מקפידה על תפריט המכיל חזה עוף, ירקות וחלב סויה. היא נמנעת ממאכלים שמחמירים את המחלה ורוצה לשתף עם נשים אחרות טיפים לחיים טובים יותר עם המחלה. "אנחנו מאמינים שזמן, הבנה, הכוונה ולמידה הכרחיים לנשים כדי שתהיה הזדמנות לכל מי שסובלת מהמחלה לשלוט בחזרה בפוטנציאל שלהן ולשים סוף לנפיחות קשה בבטן, תוך שינוי התזונה ואורח החיים, במטרה לחיות חיים נוחים יותר", אמר דובר הארגון.

* התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.