כ -5,000 מקרי סרטן שד מתגלים בישראל מדי שנה. כ-99 אחוזים מהמקרים מאותרים אצל נשים.  המודעות הגוברת למחלה, האחריות שנשים מגלות כאשר הן מבקשות להיבדק, בדיקת הממוגרפיה הנכללת בסל התרופות לנשים מגיל 50, והבדיקות התקופתיות השגרתיות שרופאים מציעים, גורמים לכך שרוב המקרים מאותרים בשלב מוקדם. בפועל, רק 4 אחוזים ממקרי סרטן השד מתגלים במצב גרורתי.

הגילוי המוקדם מגדיל את האפשרות להחלים, אך לא מבטיח שהסרטן לא יהפוך לגרורתי. ברבע מהמקרים בהם סרטן השד מאותר באופן מוקדם, הוא הופך בכל זאת לגרורתי. המשמעות היא שבכל שנה ישנם יותר מ- 1000 מקרים שבהם הסרטן מתפתח מעבר לשד ומתחיל להתפשט לאיברים נוספים בגוף. "סרטן שד היא מחלה רבת פנים, בעלת מאפיינים שונים, המטופלת באופן אישי", מסבירה ד"ר נעה בן ברוך, מנהלת היחידה לסרטן שד בבית החולים קפלן ומומחית לטיפול בסרטן השד. לדבריה, ההתפתחות וההתקדמות של עולם הרפואה בשנים האחרונות מעניקה אפשרויות של התאמת טיפול לחולה וסיכויי ריפוי טובים. "הידע שנצבר בשנים האחרונות והמחקר שגילה לנו עוד עובדות על סרטן השד, מסייעים לנו לטפל בחולים תוך נקיטת אמצעים מותאמים ומגוונים, בין אם מדובר במאפיינים של רגישות לטיפולים הורמונליים, ביולוגיים או אימונולוגיים".

עד כמה ניתן לחזות את התפתחות הגידול לכזה ששולח גרורות? ובכן, לא תמיד ניתן לדעת. ישנם מקרים בהם קיים סיכוי גבוה יותר לפיתוח סרטן שד. במקרים אלה בדיקות תקופתיות יכולות להוות גורם משמעותי לגילוי הסרטן בשלב מוקדם, כמו במקרה של סרטן שד גנטי. בין 5 ל-10 אחוזים ממקרי סרטן השד בישראל הינם תוצר של סרטן שד גנטי. BRCA הינו גן שבמצב רגיל אחראי על תיקון נזקי דנ"א. אם מתרחשות מוטציות בגן, פעילותו נפגמת והדבר מגביר באופן משמעותי את הסיכוי לחלות בסרטן השד, וגם בסוגי סרטן נוספים כגון סרטן השחלות. הגן נמצא בשכיחות גבוהה יותר אצל נשים יהודיות, בדגש על נשים ממוצא אשכנזי ועיראקי, אך לא רק - הוא נוכח גם בקרב נשים מעדות אחרות, גם אצל נשים לא יהודיות, וגם אצל גברים שיכולים לחלות בסרטן השד. נשאות הגן יכולה לעבור בתורשה.

איתור הגן יכול להציל חיים

איתור מוקדם של נשאות הגן יכול להוביל לשורה של צעדי מנע ובדיקות תקופתיות היכולים לסייע לגילוי מוקדם של הסרטן, ואף למנוע ממנו להתפתח. "המוטציות בגן ה-BRCA מובילות לסיכון גבוה יותר לחלות במספר סרטנים, ביניהם סרטן השד", מסבירה ד"ר בן ברוך. "איתור מוקדם של הנשאות מסייע למשל בהתאמת טיפול תרופתי מתאים לחולה ומשפיע על שאר המשפחה הקרובה. גילוי נשאות אצל בת או בן משפחה אחת/ אחד, יגרום לכך שגם בני משפחה נוספים יבדקו, ובמידה שחלקם נשאים של המוטציה, ניתן יהיה לשפר את המעקב אחריהם, ואף לנקוט בכמה צעדי מנע שימנעו מהם בעתיד לחלות בסרטן. כיום פשוט יותר לבדוק את הנשאות מאחר שהנגישות של בדיקת ה BRCA הפכה לגבוהה יותר. מתחילת 2019 נכנס לסל התרופות מתווה מורחב של הבדיקה, דבר המאפשר ליותר נבדקים ונבדקות לעשות את הבדיקה החשובה".

 איתור נשאות של גן ה- BRCA עשויה להביא לצעדים שעשויים להציל חיים. הצעדים העיקריים הם החלטה באם לעבור כריתת שדיים ו/או שחלות מניעתית - המתבצעת בהתאם לגיל האישה ומצבה, דיון על אופן הטיפול והשלכותיו בסרטן לאלה שהתגלו כחולים, ובדיקה ייעודית באם ישנם נשאים נוספים במשפחה, בכדי לאתר אותם ולהכניסם לתוך מעקב של מרפאות נשאים בריאים.

לפרטים נוספים לחצו כאן

 

"ישנן דרכים למנוע סרטן שד, אך לרוב לא ניתן לדעת מראש האם הסרטן יתקוף או לא" מסכמת ד"ר ברוך. "במקרה של נשאיות BRCA אנחנו מבינים שהסיכוי לחלות הוא גבוה יותר באופן משמעותי ולכן חשוב לאתר את הנשאות, במידה והיא קיימת, בין אם לפני גילוי סרטן השד, ובין אם מייד לאחר הגילוי"  היא מדגישה. "כאמור, בסרטן שד גנטי, כמו גם בשאר סוגי סרטן השד, גילוי מוקדם מפחית באופן משמעותי את האפשרות להתפתחות סרטן גרורתי, ולכן יש לעשות בדיקות תקופתיות ורלוונטיות, מאחר ועצם הגילוי המוקדם מעניק כלים רבים יותר שבאמצעותם ניתן לנצח את המחלה".

 

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר.