חדשות טובות
רס
צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל

השוטרת שאימצה ניצולת שואה: "היא רואה בי סוג של בת"

במשפחת כחולי המדים החליטו לאחרונה להרחיב את המשפחה. שוטרים ושוטרות מאמצים ניצולי שואה, מסייעים להם ומארחים להם חברה. השוטרת ליאת ואביבה ניצולת השואה נפגשות באופן קבוע: "באתי לאמץ אותה, ובסוף היא אימצה אותי"

שמעון איפרגן | mako | פורסם 15:16 01.01.18 

שנה גודל אות

כשאביבה זילברשטיין, ניצולת שואה בת 78 מבת ים, פוגשת את רס"ר ליאת ויצמן, העיניים שלה קורנות מאושר. מבחינתה, ויצמן היא הבת שלה. הקשר ביניהן כל כך עמוק, עד שליום ההולדת של זילברשטיין הגיעה גם המפקדת של ויצמן, מפקדת מרחב איילון נצ"מ סיגל בר-צבי, לחגוג איתה ולשמח אותה. המחווה הזאת ריגשה את זילברשטיין עד דמעות.

בשנים האחרונות, בצד המלחמה בפשיעה, השמירה על ביטחון הציבור ורכושו, משטרת ישראל רואה בקשר ועזרה לקהילה דבר חשוב לא פחות, וכך, במרחב איילון, למשל, אימצו תשעה שוטרים שלושה ניצולי שואה. "אנחנו פוגשים אותם על בסיס שבועי, מסייעים להם בבדיקות רפואיות, בתשלומים ובקניות אם צריך – בכל פרט קטן שיכול לעזור להם ולשפר את איכות החיים שלהם", מסבירה רס"ר ויצמן, שמשמשת כמפקדת בסיס המתנדבים בשכונת ג'סי כהן בחולון, "אנחנו גם חוגגים איתם בחגים, משמחים אותם בימי הולדת, ובכלל מנסים לתת להם ביטחון, כי חלקם סובלים מחרדות ופחדים כשהם יוצאים לרחוב. איתנו הם מרגישים בטוחים יותר". העזרה שלהם אכן עושה שינוי גדול עבור ניצולי שואה כמו זילברשטיין למשל, ששני ילדיה גרים במרחק רב ממנה, ואינם יכולים לבקר אותה כל יום.

זילברשטיין, כיום אם לשני ילדים, הייתה בעצמה ילדה בזמן השואה. "אביבה לא חוותה ילדות כמו כל אחד. למעשה לא הייתה לה ילדות בכלל", מסבירה ויצמן. "היא אוהבת בובות, אז דאגתי שחברה טובה שלי תסרוג עבורה בובה מיוחדת, והיא כל כך שמחה והתרגשה. היא רואה בי סוג של בת – באתי לאמץ אותה, ובסוף היא אימצה אותי", מחייכת ויצמן.

חיבתה של זילברשטיין ללובשי המדים הכחולים היה טבעי מההתחלה, מכיוון שגם בעלה ז"ל היה גמלאי של המשטרה. "אני אוהבת את המשטרה והשוטרים ושומרת כל תמונה ופיסת מידע שמפרסמים על המשטרה ועל מפקדת המרחב סיגל", אומרת זילברשטיין.

"מעבר להיותנו שוטרים, אנחנו קודם כל בני אדם. חשוב לנו לתרום לקהילה, ולא רק דרך מלחמה בפשיעה", אומרת רס"ר ויצמן, "לאמץ ניצולי שואה זו זכות גדולה בשבילנו, ומצידם, אנחנו נותנים להם רוגע ושלווה, וביטחון לא לחשוש לצאת מהבית ולעשות סידורים או לבלות. אנחנו גם משמשים להם אוזן קשבת ומסייעים להם בכל דבר שהם צריכים".

רס"ר ויצמן וזילברשטיין אוהבות במיוחד להצטלם ביחד לסלפי, ורס"ר ויצמן החליטה לקחת על עצמה פרויקט נוסף: "אני עובדת על זה שאביבה לא תחשוש לגלוש בפייסבוק ובאינטרנט, ותכיר גם עולמות חדשים שיכולים להקל עליה ביומיום", היא מספרת. "גם אני לומדת ממנה המון. אני שואבת מהמפגשים עם אביבה המון עוצמות ואנרגיות. היא אישה מיוחדת מאוד".