חדשות טובות
באטמוביל - בן רוזין (איור: בן רוזין)
איור: בן רוזין

גיבור על בפורים: המעצב שהחליט להפוך כיסא גלגלים לבאטמוביל

סרטון שהוא ראה במקרה גרם למעצב התעשייתי והמתחפש הסדרתי בן רוזין להחליט שהשנה ישקיע את הכישרון שלו בעיצוב תחפושת לילד בכיסא גלגלים. בימים אלו הבית שלו מתפקד כמפעל עץ קטן לקראת העדלאידע שאליה הוא מתכוון להגיע עם רועי, שעבורו הוא מעצב את התחפושת: "אני מאמין שכל מי שיכול לעשות משהו טוב למישהו, צריך לעשות את זה"

רקפת פרא | mako | פורסם 11:04 16.01.18 

שנה גודל אות

בפורים הקרוב, כשכולם יתחפשו לגיבורי על בעקבות סרטים כמו שומרי הגלקסיה, ליגת הצדק ואחרים, חפשו בין כל הסופרמנים והסופרוומניות את הבאטמוביל המדהים שהשלדה שלו היא למעשה כיסא גלגלים. את התחפושת הזאת מעצב בימים אלו בן רוזין, שהחליט להפוך את רועי, שמשתמש בכיסא גלגלים, לבאטמן לחג אחד.

בן, 38 מבני ברק, נשוי עם ילד בדרך, סיים תואר בעיצוב תעשייתי בבצלאל לפני עשר שנים, ומאז עבד בעיצוב מוצרים, התמחה בייצור רהיטי עץ וצפוי להתחיל לעבוד בקרוב בעיצוב כנסים, תערוכות ואירועים גדולים. כשהוא מדבר על עיצוב הוא ממש עושה לי חשק, אבל מצנן מעט את ההתלהבות שלי ומספר שלמרות שזה נשמע מאוד יצירתי ומאתגר, כמו בכל תחום, גם בעיצוב יש עבודה שגרתית ומונוטונית. זו בדיוק הסיבה שהביאה אותו לאתגר את עצמו ולהשתתף בכל מיני פרויקטים ותחרויות. "בדיוק בתקופה הזו בכל שנה בשנים האחרונות אני מוצא את עצמי שוקד על ייצור תחפושות. אני ממש משקיע בעיצוב מ-א' ועד ת'. אני לא קונה שום דבר מוכן".

בן, שמגדיר את עצמו בתור גיק שמשוגע על קומיקס ועל cosplay, כבר הספיק להתחפש בפורים לשלל גיבורי על: "לפני ארבע שנים עיצבתי לי ולחבר תחפושות של דמויות מתוך "צוות לעניין". בשנה שאחרי עיצבתי לי ולאשתי תחפושת מתוך "מורטל קומבט", ולפני שנתיים התחפשנו לבאטמן ורובין – הישנים משנות השישים, לא החדשים", הוא מדגיש. התחפושת הכי מושקעת שלו עד היום הייתה תחפושת הרובוטריקים שעיצב בשנה שעברה. "קיבלנו המון תגובות וצילמו אותנו לכל מיני פרסומים, אבל מבחינתי העבודה על התחפושת וההתמודדות עם האתגר היא מה שמדבר אליי, פחות העניין של ההתחפשות עצמה והפרסום".

לפני שנה נתקל בן במקרה בסרטון מקסים על אבא שבנה לבנו, שמשתמש בכיסא גלגלים, תחפושת שהפכה את הכיסא שלו לספינת פיראטים לכבוד ההלאווין – פורים האמריקאי. "הילד זכה להמון תגובות ופנו לאבא שלו עוד הורים לילדים בכיסאות גלגלים, ומפה לשם נוצרה עמותה בשם magic Wheelchair שמייצרת תחפושות לילדים בכיסאות גלגלים, כשהכיסאות עצמם הם המוקד של התחפושת. "בשנה שעברה הם הגיעו עם הילדים המחופשים לכנס הענק בארה"ב ותפשו את כל תשומת הלב, וככה עלה לי הרעיון להכין השנה תחפושת כזו לילד בארץ", מספר בן, ומרצין פתאום: "אני באמת מאמין שכל מי שיכול לעשות משהו טוב למישהו, צריך לעשות את זה. אני טוב בעיצוב תעשייתי ואוהב אתגרים, אז מבחינתי זה היה ממש ברור שאני הולך לעשות את זה".

באטמוביל - בן רוזין
באטמוביל - בן רוזין

"מבחינתי כל פורים ילדים בכיסאות גלגלים יקבלו תחפושת כזו"

בן החל לחפש את הילד שלו יעצב את התחפושת, ודי מהר הגיע לעמותת "כנפיים של קרמבו", שבה הכירו לו את רועי – ילד בן 14 מבני ברק, שסובל משיתוק מוחין שמגביל אותו מוטורית ומחייב אותו להשתמש בכיסא גלגלים. "הפגישה הראשונה הייתה עם אבא של רועי. שאלתי המון שאלות טכניות על המגבלות שלו, ומאותו הרגע המוח שלי היה עסוק בתכנון". בן ורעי החליטו לעצב את באטמן כשהכיסא הוא הבאטמוביל: "הגעתי לגיל שלהתחפש לגיבורי על בפורים זה שוב מגניב", הוא צוחק.

וכך יצא בן לדרך. "בחודש האחרון עבדתי על התכנון כל יום כמה שעות בלילות, בבקרים, בסופי שבוע,, הוא מספר. "בהמשך קניתי את החומרים והשאלתי כיסא גלגלים. אני ממש משקיע בתחפושת ומשתמש בחומרים כמו שלדת עץ, שאליה אחבר אלמנטים מפלסטיק. כרגע המרפסת בבית שלי נראית כמו מפעל עץ", הוא מחייך. למרות שהוא מעצב את התחפושת בביתו, בן מקפיד לבקר את רועי מדי שבוע ומתכנן להמשיך לשמור איתו על קשר גם אחרי פורים: "חשוב לי מאוד שזה לא יתחיל ויסתיים רק בתחפושת", הוא אומר.

באטמוביל - בן רוזין (הדמיה: בן רוזין)
באטמוביל - בן רוזין
|
הדמיה: בן רוזין

מבחינתו של בן התחפושת של רועי היא שלב ראשון וחשוב בהגשמת מטרה גדולה הרבה יותר: להקים עמותה שמייצרת לילדים בכיסאות גלגלים תחפושות לפורים. "מבחינתי כל פורים ילדים בכיסאות גלגלים יקבלו תחפושת כזו. אני מתכנן ללכת עם רועי לעדלאידע בחולון כדי לחשוף את המטרה הזאת לכמה שיותר אנשים, למשוך תשומת לב ותהודה ולהשיג תקציבים כדי לייסד את עמותה מקסימה כזו גם בארץ".

לסיום הייתי חייבת כמובן לשאול את בן את השאלה הכי מתבקשת – למה הוא מתחפש השנה. "השנה אני מתכנן להתחפש לאבא", מחייך בן, "יותר חשוב לי להשקיע לפני זה את כל מה שאני יכול בתחפושת של רועי ולהכין את הקרקע לשנה הבאה, לעוד עשרה ילדים בכיסאות גלגלים שיוכלו להתחפש".