ערב טוב עם גיא פינס

מרגלית צנעני העידה בבית המשפט בפרשת המטען שהונח ברכבה

שנתיים וחצי אחרי פיצוץ מטען חבלה שהונח מתחת לרכבה, אירוע שבגינו נעצר העבריין אבנר הררי, הבוקר (ב') הגיעה הזמרת מרגלית צנעני להעיד בבית המשפט. "זה אירוע קשה אני חייבת לומר, מקפיא עורקים", אמרה צנעני על דוכן העדים

מערכת ערב טוב עם גיא פינס | ערב טוב עם גיא פינס | פורסם 10:17 17.06.19 

שנה גודל אות

"באותו יום הלכתי לאכול במסעדה בקניון ופתאום שמענו פיצוץ מבהיל. לא האמנתי לרגע שזה בגללי", כך אמרה הבוקר (ב') הזמרת מרגלית צנעני בעדות בבית המשפט בפרשת המטען הוטמן מתחת לרכבה, בגינה נעצר העבריין אבנר הררי.

כזכור, במשטרת ישראל טענו שהררי שלח את "המחסל מספר 1", אבישי בן דוד, להניח את המטען כדי לגרום לצנעני להשמיע את שיריו בתחנת הרדיו "לב המדינה", שבה היא מגישה תוכנית יומית. "יש לו בן זמר יוצא מן הכלל, הוא התקשר אלי שבועיים-שלושה לפני המקרה, דיבר איתי כאחד האדם ואמר לי 'מרגול, יש לי שיר חדש, תעזרי לי. הקלטתי את השיר 'עננים' של ישי לוי'" ,סיפרה צנעני בדיון, "אמרתי לו 'לאט לאט' והבהרתי כי אני לא הסמכות ויש לדבר עם העורך המוזיקלי. הוא שאל אם יעזור שהוא ידבר עם מנכ"ל התחנה. אמרתי 'בוודאי, דבר איתו בחפץ לב'".

עם זאת, צנעני אמרה בדיון כי היא אינה יודעת בוודאות מי עומד מאחורי הנחת המטען: "לא ידעתי אז ואני לא יודעת היום. זה אירוע קשה אני חייבת לומר, זה מקפיא עורקים, אין לי הגדרה אחרת. סירבתי לבוא לתחנה, פחדתי. היה לי רכב ביואיק שנת 2010. חבל לי עליו, הוא היה אוטו משובח".


"אין לי מושג מי עשה את זה"

תחילת הפרשה ב-10 בינואר 2017. הסועדים שישבו במסעדת בראטו באזור התעשייה של אזוּר, נחרדו כשפיצוץ עז הרעיד את המקום. צנעני הביטה החוצה וראתה שמכונית הביואיק שלה נהרסה. לדבריה היא חשבה תחילה שמדובר בגלגל שהתפוצץ, או אולי בתקלה טכנית במערכת החשמל. חבלני המשטרה, שהגיעו למקום כמה דקות לאחר מכן, קבעו אחרת: מישהו הניח מטען חבלה מאולתר מתחת למכונית.

"אין לי מושג מי עשה את זה", אמרה אז מרגול לשוטרים ולעיתונאים שהגיעו למקום. "אני לא יודעת מה גרם לפיצוץ, אני יכולה רק להודות על כך שלא הייתי בתוך האוטו". בהמשך טענה שאין לה אויבים ושאינה מסוכסכת עם איש, וכשנשאלה אם מדובר בניסיון לפגוע בה, הגיבה במילים "אל תבלבלו את המוח".

לחוקרי המשטרה ברור היה שמדובר באירוע פלילי, שמניח המטען ידע שזו המכונית של צנעני, ושלא מדובר בטעות בכתובת. הם חשדו שמאחורי המעשה עומדת אותה חוליה שחודש קודם לכן הניחה מטענים ליד ביתו ומכוניתו של איש העסקים מאיר שמיר. כעבור כמה שבועות יהפוך גם הכדורגלן קובי מוסא לאחד הקורבנות.

השוטרים לא האמינו שלצנעני באמת אין מושג מי ניסה לפגוע בה. הם ביצעו האזנות סתר לטלפון שלה, מתוך חשד שהיא מסתירה מהם מידע. הייתה להם סיבה טובה לחשוב כך: שש שנים קודם לכן נעצרו היא ובנה אסף בחשד שניסו להיעזר בעבריינים מיכאל חזן ובן כהן כדי לגבות כספים מאמרגנה לשעבר, אסף אטדגי, שייצג איתה במשותף את עומר אדם. צנעני הורשעה בסחיטה באיומים במסגרת עסקת טיעון, ונגזרו עליה שישה חודשי עבודות שירות. במשטרה חשדו שהיא עדיין מחוברת לעולם התחתון, גם אם במקרה הזה היא הקורבן.

לפני פתיחת הדיון הבוקר אמר הררי: "בעזרת השם אעשה עם מרגול דואט בחוץ, אנחנו חברים. חבל שתופרים תיקים. אני מאמין בבית המשפט, שנתיים וחצי אני יושב לחינם. אין עד אחד שהעיד נגדנו, כל עד שמעיד נותן לי קומפלימנטים".

אבנר הררי, היום בבית המשפט (צילום: גלעד שלמור)
"בעזרת השם אעשה עם מרגול דואט בחוץ". אבנר הררי
|
צילום: גלעד שלמור