משבר נגיף הקורונה, בתוספת חגי תשרי, גרמו לביקושים אדירים מצד הציבור לכסף מזויף. הביקוש היה חריג בגודלו עד כדי כך, שכמה מהמעבדות הגדולות בארץ לזיוף שטרות נסגרו בגלל מחסור בחומרי גלם כגון: ניירות מיוחדים, חומרים כימיקלים, מדפסות, ומחשבים שקרסו ויצאו מכלל שימוש.

"אצלי היה ביקוש של 3,000 אחוזים לשטרות מזויפים לעומת השנה שעברה", הודה רוני (שם בדוי) בעל מעבדהגדולה דרום לזיוף שטרות כסף. "עבדנו כל השבוע האחרון במשמרות של עשרים וארבע-שבע לספק את הסחורה ולא הצלחנו. אני אומר לך את האמת. קרסנו".

"אני בעסק הזה כמעט עשר שנים ולא זוכר טירוף. הקורונה שברה את כולם מבחינה כלכלית", הוא ממשיך. "אנשים מוכנים להסתכן ולשלם בכסף מזויף העיקר להביא אוכל הביתה. אנחנו לא עמדו בעומס, היה פה לחץ מטורף, אבל יום לפני ראש השנה סגרנו את הבסטה. אנשים קרסו מרוב עייפות כי הם לא ישנו כמה לילות רצופים, ובנוסף נגמרו כל החומר גלם. נתאושש בראש השנה ונמשיך בשבוע הבא".

כמה כסף עשיתם בשבוע האחרון ממכירת שטרות מזויפים?

"אני מעריך מיליון וחצי שקל. היו לקוחות שניסו לעקוץ אותנו בכסף מזויף והחלטנו לחסום אותם ולא למכור להם".

השטרות שודרגו, מערך השליחים תוגבר

הזייפנים גם דאגו לשדרג בחודש האחרון את כל השטרות המזויפים, כדי שהלקוחות יוכלו לעבור איתם בקלות בקופות בעת הקניות שהם עורכים במרכולי המזון.

"מאז שהתחילו הדיבורים על הסגר קיבלתי מאות פניות בשעה של אזרחים מכל רחבי הארץ לרכוש שטרות מזויפים", הסביר ויקטור (שם בדוי) בעל מעבדה לזיוף שטרות כסף מצפון הארץ. "הטלפון שלי קרס משיחות. הגברנו את מערך השליחים. אני כבר 3 שנים בעסק ולא זוכר דבר כזה. מיום ראשון ועד יום לפני החג החבר'ה במעבדה התמוטטו מעייפות. נגמרו לנו החומרים במכונות, וכבר ביום רביעי בלילה לא יכולנו להדפיס יותר שטרות מזויפים. אנשים שסבלו ממצוקה כלכלית ופחדו להישאר בלי אוכל בתקופת החג והסגר הציפו אותנו בפניות. למרביתם עזרנו ומכרנו שטרות מזויפים".

הזייפנים אף התגאו כי בגלל שהשטרות שודרגו באיכות גבוהה ביותר, ובגלל הלחץ על הקופות במרכולים, הקופאיות לא יכלו לחשוף את רמת הזיוף שלהם, ולכן הלקוחות עברו בהצלחה עם עגלות הקניות מבלי להיתפס.

"שדרוג השטרות של 20, 50 ו-100 שקל נעשה לאחר שעשינו ניסויים בכמה סופרים בנגב ובדרום, ואנשים שלנו עברו בלי להיתפס", חשף אחד הזייפנים והזהיר, "בצ'יינג' ובבנק יצליחו לעלות על הזיוף. יש להם אמצעים הרבה יותר משוכללים".