השופט גיל קרזבום זיכה לאחרונה נהג שהואשם בנסיעה באור אדום. הנהג נעצר על ידי ניידת משטרה בחיפה אך הכחיש שביצע את העבירה מהרגע הראשון. השוטרים שעצרו את האיש לא הצליחו להוכיח כי שמרו עמו על קשר עין רצוף והשופט קבע שבנסיבות אלה מתעורר ספק האם הנהג שנעצר הוא זה שביצע את העבירה.

על פי כתב האישום במאי 2020 נהג הנאשם בחיפה ולא ציית לאור אדום שדלק בכיוון נסיעתו.

אחד משני השוטרים שעצרו את הנהג העיד כי ראה את הנאשם עובר את הרמזור האדום בנסיעה רצופה ונכנס לצומת. לדבריו, הוא והשוטר השני נסעו אחריו והיו בקשר עין רצוף. לאחר שהנהג פנה ימינה הוא כרז לו לעצור, הסביר לו מה העבירה ורשם לו דו״ח. במעמד קבלת הדו״ח נרשמה תגובת הנאשם: "איפה, לא היה אדום בכלל, על איזה רמזור?"

הנהג הכחיש את הדברים והעיד כי נסע ברחוב יפו בעיר ופנה לרחוב תל אביב כשמייד לאחר הפנייה שמע סירנה ועצר בצד. הוא טען שלא עבר באדום באף אחת מהצמתים, אלא המתין לאור ירוק.

פגמים בדו״ח

השופט גיל קרזבום מבית משפט השלום בחיפה זיכה את הנהג מחמת הספק. הוא ציין שבדו״ח שרשמו השוטרים לנהג נפלו פגמים המכרסמים בראיות המאשימה, ומעוררים ספק בנוגע לזהות הרכב שנצפה על ידי השוטרים עובר באור אדום. 

השופט ציין שרכבו של הנאשם נעצר במרחק לא מבוטל ממקום ביצוע העבירה הנטענת, וברחוב אחר. בנסיבות אלו, קיימת חשיבות רבה לתיאור מסלול נסיעת השוטרים אחרי רכב הנאשם, ובפרט לציון העובדה שהוא נעצר ברחוב אחר.

ואולם, עיון בדו"ח ובמזכרי השוטרים מלמד, כי נתיב הנסיעה, לרבות פנייתו לרחוב אחר, כלל לא פורטו בדוחות השוטרים, ואף לא צוין בהם, שהנאשם נעצר ברחוב אחר.

מעדותו של אחד השוטרים עלה כי הוא לא כלל לא היה מודע לכך שהנאשם נעצר ברחוב אחר. השוטר גם לא ידע לומר מה היו סוג וצבע רכבו של הנאשם, ולא ידע לומר אם במהלך כל הנסיעה אחריו היו רכבים נוספים בין הניידת לרכב הנאשם.

בנסיבות אלה, מתעורר ספק לא מבוטל ביחס לשאלה האם השוטרים אכן עצרו את רכבו של מי שביצע את העבירה. ״לא די בטענתם הכללית, לפיה הם שמרו על קשר עין רצוף עם רכב הנאשם. אמירה כללית זו, חייבת לטעמי להיות מגובה בעובדות כגון: תיאור מסלול הנסיעה,  התייחסות לקיומם של רכבים נוספים בין הניידת לרכב הנאשם,  ובפרט העובדה שרכב הנאשם נעצר בכלל ברחוב שונה מהרחוב בו בוצעה העבירה״, כתב.

השופט הוסיף שגרסת הנאשם לא נסתרה בשום שלב ועדותו הותירה רושם אמין.

עו
עו"ד ערן בר-אור|צילום: עדי כהן
 

הוא סיכם כי במכלול הנסיבות, אין להעדיף את גרסת השוטרים על פני גרסתו של הנאשם.

שמות ב״כ הצדדים לא צוינו בהכרעת הדין 

עו"ד ערן בר-אור עוסק/ת ב- תעבורה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.