עיריית עכו חויבה לאחרונה לשלם למזכירה בבית הספר העירוני "אמל" פיצויים של כ-130 אלף שקל עקב תאונת עבודה שאירעה ב-2015, כשנפלה מכיסא שהתפרק.  השופט הבכיר ג'מיל נאסר מבית משפט השלום בעכו קבע כי העירייה, המחויבת לדאוג לסביבת עבודה בטוחה ונטולת סיכונים, התרשלה כשלא סיפקה למזכירה כיסא בטיחותי ותקין.

התאונה התרחשה לנגד עיניו של מאבטח בית הספר, וכתוצאה ממנה נחבלה המזכירה בראש ובעורף. לפי מומחה שמונה על ידי בית המשפט במסגרת התביעה הנזיקית שהגישה נגד העירייה ב-2017, היא נותרה עם 10% נכות עקב מגבלת תנועה בעמוד השדרה הצווארי.

המזכירה טענה כי העירייה התרשלה לטענתה משום שלא דאגה לסביבת עבודה בטוחה ולציון תקין, וביקשה לחייב אותה לשלם לה פיצויים על הפסדי שכר, הוצאות רפואיות ואחרות ופגיעה בכושר ההשתכרות.

העירייה טענה כי המזכירה לא התלוננה על כך שהכיסא עליו היא יושבת לא תקין כך שאי אפשר היה לדעת שצריך להחליפו. אלא שהשופט הבכיר ג'מיל נאסר קבע כי הטענה הזו לא מפחית מן האחריות הנזיקית של העירייה.

לא להמתין שהעובד יתלונן

"אינני סבור כי העירייה יוצאת ידי חובה בנקיטת אמצעים סבירים למניעת אפשרות של תאונה של עובד הנתון למרותה בכך שהיא ממתינה עד שהעובד ילין על פגם זה או אחר בעבודתו", נכתב בפסק הדין. "נהפוך הוא, חובתו של המעביד ליזום נקיטת אמצעים סבירים על מנת להבטיח סביבה בטוחה לעבודת כל מי שעובד תחתיו".

השופט קבע כי העירייה הייתה מחויבת לדאוג לסביבת עבודה בטוחה ונטולת סיכונים, ובכלל זה לוודא שהכיסא עליו יושבת המזכירה מדי יום יהיה בטיחותי ותקין. משלא עשתה כן, היא התרשלה. בנסיבות אלה השופט סירב לייחס למזכירה אשמה תורמת כלשהי.

עו
עו"ד יובל חרל"פ|צילום: צילום עצמי, פסקדין

באשר לפיצויים המגיעים על הנזקים שנגרמו למזכירה בעקבות התאונה, נקבע כי היא זכאית לשכר עבור 68 ימי היעדרות מהעבודה ופגיעה בפנסיה, פיצוי על פגיעה בכושר ההשתכרות שכן הפציעה גרמה לה למגבלה תפקודית, פיצויים על כאב וסבל, הוצאות על עזרה, נסיעות ורפואה.

בסך הכל, ולאחר הפחתת 16,000 שקל שקיבלה מהביטוח הלאומי, חויבה העירייה לשלם למזכירה 104,700 שקל בנוסף להחזר אגרת משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4% מסכום הפיצוי (כ-24 אלף שקל).

שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין

עו"ד יובל חרל"פ עוסק/ת ב- נזיקין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

ב"כ התובעת:עו"ד עבד עודה (קישור: https://www.psakdin.co.il/Lawyers/4653)

ב"כ הנתבעת: עו"ד מאור דהאן

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל