השופטת ג'מילה ג'בארין כליפה מבית המשפט לענייני משפחה בנצרת קבעה לאחרונה כי בית מגורים שנרכש במהלך נישואיהם של בני זוג יחולק באופן שווה. בתוך כך נדחתה טענת הבעל כי בהתאם להסכם ממון שעליו בני הזוג חתומים יש להורות על חלוקה לא שוויונית של הנכס, משום שרכישתו מומנה בחלקה מכספי מכירת דירה שהייתה רק בבעלותו.

בני הזוג נישאו בשנת 2004 ולהם 4 ילדים משותפים. לפני הנישואים הם חתמו על הסכם ממון בו נקבע בין היתר שזכויות הבעל בדירה שבבעלותו יישארו שלו ולא יחולקו. עוד נקבע כי אם יירכש במהלך הנישואים נכס מקרקעין במימון כספים ששייכים לצד אחד בלבד, הזכויות בו יחולקו בהתאם להשקעה של כל אחד מהצדדים.

במהלך הנישואים מכר הבעל את חלקו באותה דירה ובני הזוג רכשו בית מגורים שנרשם על שם שניהם, ובו התגוררו עם ילדיהם עד פרידתם.

בשנת 2018 האישה עזבה את הבית והגישה נגד הבעל תביעה רכושית, ובהמשך גם תביעת גירושין. במסגרת תביעת הרכוש היא ביקשה בין היתר להורות על חלוקה שוויונית של בית המגורים, ולחייב את הבעל שהמשיך להתגורר בדירה בדמי שימוש ראויים.

היא הדגישה כי מדובר בנכס משותף שנרכש במהלך הנישואים, נרשם על שם שניהם בחלקים שווים ושימש למגורי המשפחה.

הבעל  התנגד לחלוקה שוויונית של הבית. לדבריו, בנוסף למשכנתה שבני הזוג לקחו מהבנק, חלק מהבית מומן מכספי דירתו שנמכרה. הוא הפנה להסכם הממון וטען כי מאחר שמדובר בכספים שלו, יש להורות על חלוקת של  2/3 מהזכויות בנכס לטובתו ו-1/3 לטובת האישה.

עו
עו"ד אלכסנדר וינוגרדוב|צילום: באדיבות המצולם

הכספים נטמעו

השופטת ג'מילה ג'בארין קבעה כי העובדה שבית המגורים נרכש במהלך הנישואים, לאחר חתימת הסכם הממון, ונרשם על שם שני הצדדים בחלקים שווים מהווה ביטוי לכך שזה היה רצונם. היא התרשמה כי בני הזוג פעלו במאמץ משותף בו כל אחד תרם את חלקו לפי יכולתו ולטובת התא המשפחתי.

עוד קבעה השופטת כי הבעל לא הוכיח שהשקיע בבית את הכספים ממכירת דירתו. הכספים "נטמעו" במשאבים המשותפים של בני הזוג, ובכל מקרה, עם רישום הדירה על שם שניהם הוא למעשה ויתר על זכויותיו מכוח הסכם הממון.

לפיכך נקבע כי בית המגורים הוא נכס משותף ויש לחלק אותו באופן שווה בין הצדדים. הבעל חויב בדמי שימוש ראויים על מגוריו בבית החל מיום הגשת תביעת הגירושין.

  • ב"כ התובעת: עו"ד רון קלנר
  • ב"כ הנתבע: עו"ד אלכס גרינשטיין, עו"ד יוסי גרינשטיין 

עו"ד אלכסנדר וינוגרדוב עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל