אתם מכירים את זה היטב: חזרתם הביתה מהעבודה בשעה מאוחרת, ואתם יודעים שחסרים כמה דברים בסיסיים במקרר. לא סביר לעשות עיקוף גדול ולהיכנס לספורמרקט גדול – השעון מתקתק ובאמת שאין לכם זמן לזה. אז אתם עוצרים בסניף העירוני של רשת השיווק שליד הבית, מלקטים כמה מוצרים, ויוצאים עם חשבון אימתני עבור מה שרכשתם.

אלה לא חדשות דרמטיות שהגרסאות העירוניות של רשתות השיווק הן יקרות הרבה יותר. השכירות גבוהה, השטח קטן, צריך למקסם רווחים. אבל בדיוק כמו שיש הבדלים במחירים בין רשתות השיווק הגדולות, גם בקבוצת החנויות הקטנות עד בינוניות בסביבה האורבנית, מה שנקרא רשתות שכונתיות, יש הפרשי מחירים ניכרים.

בדקנו את פורמט החנויות שנמצאות בלב הערים ליד הבית, כדי להבין איזו רשת מציעה את הסל המשתלםביותר. בנוסף, בדקנו כמה כסף נחסוך אם ניסע מחוץ למרכזי הערים לאחד מסניפי חנויות הדיסקאונט. סקרנו שמונה רשתות אורבניות, והשוונו את חלקן למותג בפורמט הדיסקאונט.

איך בוצעה הבדיקה? 

רשתות השיווק מחזיקות במגוון גדול מאוד על המדפים: כעשרת אלפים ברקודים למוצרים ארוזים, עשרת הספקים והיצרניות הגדולות בישראל אחריות על 49.5% מכלל המכירות ברשתות המזון (לא כולל מוצרים טריים, ירקות ובשר. סל הקניות שהרכבנו למדגם מתייחס לחודש יולי 2024, והוא מורכב מ-271 מוצרי אב בעלי זהות אחידה, ללא התייחסות למוצרים חליפיים או מותגים פרטיים, המהווים סל קניות שכיח.

המחירים מבוססים על מחירים נפוצים ברשתות בעלי נפיצות של לפחות 25%, וכוללים שקלול מחירי מבצע (ללא מבצעי מועדון, כרטיסי אשראי או התניות לקנייה מעל סכום מסוים). 

הסל בנוי ממוצרים בסיסיים: לצד מוצרים ארוזים, יש בו גם ירקות ופירות טריים, לחם, ביצים, עוף, בשר ודגים ומוצרי חלב. מעדנים, חלב, וגבינות, כולל מוצרי תחליף לחלב וגבינות, סלטים, מוצרי ניקיון, כביסה, חיטוי ועזרי ניקיון, מוצרי נייר, מוצרי יסוד כמו חומרי גלם לבישול, סוכר, שמן, מלח, שימורים, רטבים. הוא גם כולל מוצרי אירוח ופנאי, חטיפים מתוקים ומלוחים, מאפים, עוגיות, פיצוחים ואגוזים וכן מוצרי טואלטיקה וטיפוח הגוף, הפנים, ומוצרים לתינוק. 

 

 

 

את הסל הזול ביותר ליד הבית אפשר למצוא ברשת קרפור בפורמט האורבני. הסל היקר ביותר שייך לרשת AMPM.

אבל מה קורה כשאנחנו עושים מאמץ, משקיעים יותר זמן ונוסעים לרכוש ברשת דיסקאונט שרחוקה יותר ממרכז העיר? השווינו סל זהה עם מוצרים זהים ברכישה בחנויות דיסקאונט, וגם פה קרפור ניצחה בענק.

מה קורה למחירים בין סניפי הדיסקאונט של רשתות השיווק לבין הסניפים העירוניים שלהן? ובכן, הפערים יכולים להגיע עד למעלה ב-20 אחוז. אם נשווה בין החנות הזולה ביותר בדיסקאונט לחנות היקרה ביותר ליד הבית, יתקבל פער עצום של קרוב ל-40 אחוז בסל הקניות. 

 

 

פערי המחירים בין הסניפים השונים גבוהים מאוד, לכן מוטב לשקול עד כמה נדרשות רכישות קטנות. קנייה שבועית או חודשית מקבלת התייחסות שונה בהשוואה לזמן ועלות נסיעה, לכן חשוב לדייק את הצורך שלכם, את הזמן שיש לכם להשקיע וכמה חשוב לכם לחסוך.