נראה שהבית של ליאור דיין צוחצח לקראת הריאיון המשותף עם אורטל עמר. דיין אף הצטייד מראש בשתייה קלה ועוגיות כדי לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של עמר. היא מגיעה, מתמקמת על ספה, ושולחת אותו להכין לה תה כמו שהיא אוהבת, ועל הדרך יורה לעברו, "ליאור, מה עם הבטן? אתה צריך להקפיד על תזונה, ואתה חייב להסתפר". דיין הולך להביט במראה ומשיב, "אורטל, זה נראה נהדר, אני לא צריך להסתפר". היא ממשיכה, "תגזור קצת בצדדים, אתה לא יכול להגיע לצילומים ככה". אנחנו נפגשים בשעת לילה מאוחרת, ולעומת דיין, שיערה של עמר עדיין אחרי פן ופניה מאופרות. "כל יום מפריע לה משהו אחר", דיין פוסק ומתבצר בעמדתו להגיע עם השיער כמו שהוא לצילומים שמלווים את הכתבה. "זה פאסיב אגרסיב", הוא מסביר, "כל הזמן יש לה הערות קטנות לשיפור, כמו זוג שנשוי 20 שנה". 

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל עמר וליאור דיין ליד|צילום: זהר שטרית

כבר ארבעה חודשים שהצמד מגיש תוכנית יומית ברדיו לב המדינה. למען האמת, לא ברור איך השניים האלה מצאו את עצמם יחד. אבל אהבה היא דבר שקשה להסביר, ולפי השיח המשותף והפרגון ההדדי – זאת נראית כמו מערכת יחסים עם פוטנציאל ארוך שנים. "ליאור גבר מאוד מכיל", היא אומרת והוא מוסיף: "אני פשוט מסכים עם אורטל על רוב הדברים".

מי התחיל עם מי?
עמר: "הוא סימס לי. רגע, אני אקריא לך את ההודעה: 'אורטל יקרה, זה ליאור דיין. שאלה לי אלייך, יש לך עניין כלשהו בהגשת רצועה יומית ברדיו לב המדינה? לא יודע אם זה בכלל משהו שמעניין אותך, אבל בודק'. עניתי לו: 'היי, מופיעה באילת, אתקשר כשאהיה מרוכזת. מאוד מעניין'. תהיתי למה הוא פנה אליי, מאיפה אני הגעתי לו למוח, עד היום לא קיבלתי תשובה". 

דיין: "לפני כמה שנים ראיתי אותה באייטם של פינס (עמר הייתה תחקירנית וכתבת בתוכנית – ל"ש). ההתנהלות שלה הייתה כזאת שאמרתי לעצמי – זו מישהי שאתה רוצה שתהיה בצד שלך. זה היה מופע מרהיב של יכולת להשיג אייטם, ותוך כדי להיות חיננית ומקסימה. מאז אני מעריץ אותה. דבר שני, היא יודעת לנהל אולפן ויודעת לנהל זמנים". 

אז קיבלת תוכנית רדיו ושאלו אותך עם מי אתה רוצה להגיש?
דיין: "כן, ואורטל הייתה הראשונה שחשבתי עליה. ידעתי שזה מה שדרוש אם רוצים שהכל יתקתק כמו שצריך. אני אסביר, כשאורטל עמר מחליטה משהו, אז אין, זה יקרה. אם אורטל מחליטה שמישהו ידבר אצלנו, הוא ידבר. אורטל היא סיירת מטכ"ל של המראיינות. היא יודעת לעשות הכל, ואתה לא רוצה אותה נגדך".

בחירה מפתיעה.
עמר: "ההפתעה היא גם הפוכה. תחשבי רדיו לב המדינה, תחנת שמזוהה כביכול עם ז'אנר ים-תיכוני. מה קשור ליאור דיין, אבל הוא הדמות האשכנזית הכי אהובה על המזרחים אבר". 

דיין: "אני האשכנזי היחיד שעובר להם".

עמר: "הוא אהוב, הוא נחמד לכולם. בחיים לא שמעתי מילה אחת רעה נגדו, בדרך כלל בתעשייה כשאת אומרת שם של מישהו תמיד יהיה מה להגיד, עליו אין. ותוסיפי על זה שהוא מוכשר ומוערך".

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל: חולצה: איתי וינטג׳ | מכנסיים: וולבר | ליאור: חולצה: איתי וינטג׳ | מכנסיים: זארה|צילום: זהר שטרית

ותגידו, אתם גם רבים כמו זוג נשוי? 
אורטל: "עוד לא היה לנו ריב משמעותי".

דיין: "זה העניין, אנחנו באמת כמו זוג נשוי, כבר אין ריבים מהותיים, רק עקיצות קטנות".  

עמר: "יכול להיות שהזוגיות שלנו באמת כבר בשלב שאחרי כל הריבים, אנחנו כבר בזקנה".

שנינו כושלים בזוגיות

עמר (31) סללה את דרכה צעד-צעד אל עולם התקשורת והבידור. במקביל ללימודי כלכלה, מצאה עבודה באתר ONE, לאחר מכן הייתה מפיקה ראשית בתוכנית הספורט של רדיו תל אביב (102FM) בהגשת אופירה אסייג ואייל ברקוביץ'. בהמשך הצטרפה לצוות "מנטה עם ירון אילן". הפריצה שלה למסך הגיעה כששימשה כתבת שטח ב"ערב טוב עם גיא פינס". מאז הצטרפה לפאנל תוכנית הבוקר, השתתפה ב'גולסטאריות' ואפילו שיחקה בהצגת ילדים. "את מכירה את צמד המילים 'כוח רצון'?", מסכם דיין בשאלה, "תחליפי את המילים ב'אורטל עמר'". 

לעומתה, דיין (39) נולד לתוך עולם הזה. הוא בן למשפחת מלוכה מקומית, עיתונאי ופובליציסט, בעברו כתב בעיתון "העיר" ובאתר "וואלה!", היה בעל טור במוסף "סופהשבוע" של "מעריב", ופרסם שני ספרים. בנוסף הנחה דיין תוכניות טלוויזיה והשתתף בריאליטי כמו "פעם בחיים" ו"מחוברים". לפני כשנתיים שודרה הסדרה "נורמלי", שאותה כתב דיין (לצד אסף קורמן ושירלי מושיוף) על אודות חייו, ולאחרונה גילם את אביו בסדרת הטלוויזיה "שנות הירח".

"כולם יודעים הכל על ליאור. אבא שלו זה אסי דיין, סבא שלו זה משה דיין", מציגה עמר בקיאות באילן היוחסין המשפחתי. "ויש גם את סבתא רות שמתה בגיל 100 פלוס, ואמא של ליאור, שהיא אמריקאית".

דיין: "עכשיו היא שולטת בפרטים, אבל אתמול כשדיברנו על יום ההולדת של אביב גפן היא התבלבלה". 

עמר: "בני דודים שניים! לקח זמן עד שנפל לי האסימון. זו שושלת מורכבת. לי יש רק אח אחד". 

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל: מעיל מנומר: H&M | ליאור: ג׳קט: זארה | חליפה: זארה | חולצה: איתי וינטג׳|צילום: זהר שטרית

הם אולי מגיעים מעולמות שונים, אך הם חולקים נקודת דמיון אחת ברורה מאוד – דיין ועמר רגילים להיות בכותרות, בעיקר סביב שערוריות כאלו ואחרות. הוא בעברו נכנס ויצא ממכוני גמילה, והיא בעברה ניהלה מערכת יחסים סוערת עם בן אל תבורי. דיין הוא אב לשניים (ארד בן ה-8 ואלינור בת השנה ו-9 חודשים) משתי אמהות שונות, עמר הביאה לעולם עם תבורי את תו פרינס בן ה-4, שאותו הם מגדלים כיום בנפרד. "שנינו כושלים בזוגיות", אומרת עמר. "בעיניי, זוגיות היא דבר כמעט בלתי אפשרי, אני לא רואה איך אהיה עשור עם מישהו, לא רואה את זה קורה. אני מסתכלת על החברים שלי ורק שומעת טענות, כולם ממורמרים, מתוך עשרה זוגות סביבי רק אחד במצב סביר".

דיין: "תראי, אני מאוד אוהב את אבא שלי ומעריץ אותו על הרבה דברים, אבל ראיתי איך הבן אדם מת בגיל 68, בודד, אחרי שהיה מתקשר אליי כל יום לדבר על זה שאין לו אהבה והמיטה הזוגית ריקה כבר שנים. זה בן אדם שהיה נשוי חמש פעמים, בכל פעם שהיה לו טיפה משעמם הוא המשיך הלאה. אני לא רוצה לסיים בגיל 68 במיטה זוגית שהייתה ריקה כבר עשור, בוואקום של בדידות".

עמר: "ליאור עדיין מאמין בזוגיות ואהבה. אני קצת איבדתי את זה. לא חסרות לי אופציות, אני יוצאת, אני מכירה, לפעמים אני גם מפתחת רגשות".

דיין: "לפעמים לאורטל יש רגשות אנושיים".

עמר: "עוד לא התאהבתי, אני מאוד רוצה משפחה ויציבות, אבל ממש לא בכל מחיר".

איך אתם מצליחים לשלב את חיי המשפחה עם העבודה ברדיו?
עמר: "את יודעת שאנחנו מגישים כל יום בין 18:00 ל-20:00 – זו בדיוק שעת המקלחות וההשכבות".

דיין: "לפחות פעם בשבוע אומר לנו אחד המרואיינים, 'כל הכבוד, איך התחמקתם מהשעות האלו'".

אלה באמת שעות לא ידידותיות להורים לילדים קטנים, על אחת כמה וכמה כשיש הסדרי ראייה.
דיין: "יש לי שני ילדים ויש להם שתי אימהות מדהימות ומופלאות, באמת, לא יכולתי לבקש יותר טוב מהן". 

עמר: "ליאור הוא אבא נפלא, אני שומעת אותו כל הזמן מדבר עם אמא א' ועם אמא ב', אין אבות כמוהו. אני יצרתי לי קונספט, אני מוציאה מהגן קצת יותר מוקדם, אנחנו אוכלים צהריים ביחד, ואז אני חוזרת ב-20:15 הביתה ומרדימה אותו".

דיין: "לשמחתי, אני רואה את הילדים שלי בכל יום. אמא של אלינור גרה ממש קרוב אליי, יש לי ימים קבועים, ואנחנו מצליחים לשמור על תא משפחתי מאוחד. בעולם הבידור יש מעט מאוד הזדמנויות למצוא משהו יציב ואני חושב שהן מבינות את זה, זה כמעט דיי ג'וב, אז מיד סידרנו את המערך מסביב, כדי שאוכל לעשות את זה". 

אורטל: "אצלי אם יש בעיה אז תו בא איתי לרדיו. למדתי לג'נגל, אין מה לעשות, אני חיה מיום ליום כמו השיר של ריטה". 

דיין: "אני רואה את אורטל ונדהם. כנראה כי היא אישה אז הרבה יותר קשה לה. לי קל יותר, החברה מובנית לזה. מאימהות מצופה הרבה יותר".

עמר: "תגיד את זה בבית דין לענייני משפחה, זה לא מעניין אותם".

דיין: "אבל אני גם קצת שונה מאבות אחרים. אני בקבוצת הוואטסאפ של הגן, אני מקבל תמונות של אלינור מהגננת ומעביר לאמא שלה. אני מגיע לג'ימבורי או לאירועים לילדים, ושם לרוב כל השאר הן אימהות".

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל עמר וליאור דיין ליד|צילום: זהר שטרית

יש גם קצת באסה שאתם מפסידים את השעות האלו עם הילדים שלכם כל יום?
עמר: "יש ייסורי מצפון, לא אשקר. כשהתחלנו אמרתי לליאור שאגיש רק פעמיים בשבוע, ואז עליתי לשלוש ואז לארבע. אבל למדתי לשחרר, תו לא חווה אותי בסך הכל שלוש שעות מהיום. אני בטוחה שעם הזמן הוא יעריך יותר וישמח שאני עובדת. אני גם מסבירה לו מה המשמעות של זה, לקחתי אותו לכספומט שיבין". 

דיין: "לא גילית לו את הקוד, אני מקווה".

עמר: "הוא בגיל שהוא מבין דברים, אני מדברת איתו כמו עם מבוגר, על הכל. חוץ מעל מוות, נושא שעולה רק עכשיו בגלל מלך האריות ומופאסה, שקצת שם אותי בבעיה. יש לו קופת חיסכון, הוא מבין מה זה כסף, ואני מסבירה לו שבכל פעם שאמא הולכת לעבודה זה כדי שכשנלך לחנות צעצועים אני אוכל לקנות לו משהו".

העבודה המשותפת בתוכנית מקנה לדיין ועמר יציבות תעסוקתית יקרה מפז. "השאלה הראשונה ששאלתי כשהגעתי לרדיו הייתה כמה מרוויחים", אומרת עמר, "ואז הבנתי שזה כמו כל משרה אחרת בתקשורת. השכר לא נוצץ. אבל זו עבודה קבועה". 

את מרבית השכר שלה עמר עושה בזכות עבודתה כאושיית אינסטגרם, על פי פרסומים היא מרוויחה כ-12 אלף שקל לשת"פ אחד, ויכולה להגיע גם ל-200 אלף שקל בחודש. "אלו לא בדיוק הסכומים האלה", היא ממהרת לסייג. "יש חודשים שהגעתי לזה, אבל יש הרבה חודשים שלא. הרשת היא דבר מבורך ברמות, אבל חייבת להיות עשייה מקבילה, לעשות משהו כמו תוכנית רדיו, או הצגות, זו חובה. מה גם שהזוגיות הזאת עם ליאור יכולה מחר להיות בטלוויזיה או בקמפיינים. הדינמיקה בינינו מופלאה". 

ליאור: "אני יודע באיזו אות היא תתחיל משפט, מתי היא תיקח עצירת נשימה, כמו באייפון שמנחש את המילים הבאות בהודעה, אני יודע לנחש מה יהיו המילים של אורטל, אני כבר מכיר את כל אוצר המילים שלה".

ואין תחרות ביניכם?
דיין: "ראיתי מגישים שספרו מילים בפרומפטר והשוו למגישים אחרים. זו חשיבה לא נכונה, היא לא קבוצתית. אני מכיר את האיכויות שלי ואת החסרונות שלי. למשל בניהול זמנים, סדר וארגון – אני לא טוב. אבל אני יודע מה צריך לעשות בשביל להוציא את הטוב ביותר ממני, ואני יודע גם מה צריך כדי להוציא את הטוב ביותר מאורטל. וזה נכון להתנהל ככה גם בזוגיות אגב".

בקיצור, חברים, בואו נקרא לילד בשמו: אתם נשואים.
דיין: "לחלוטין".

עמר: "אנחנו נהיה חייבים לריב באמת פעם אחת".

יש סיכוי שבאמת תצמח ביניכם זוגיות?
עמר: "אמא שלי תשמח, היא שולחת לליאור הודעות, מכינה לו ירקות חתוכים, היא מתה עליו".

לא בטוח שזה רעיון רע להחליף את שושלת תבורי בשושלת דיין.
עמר: "אני טובה באילנות יוחסין מסובכים". 

הגענו עם מטרה

מאז שהתוכנית שלהם עלתה לאוויר, דיין ועמר הספיקו לחולל לא מעט שערוריות: דיין פתח חזית מול מאיה ורטהיימר כשטען שהיא מעלה תמונות של בתה לאינסטגרם כדי למשוך לייקים; עמר התייחסה בשידור לשמועות על מערכת יחסים עם הזמר פבלו רוזנברג ואף ראיינה אותו בנושא. "כולם חשבו שזה גימיק, אבל זה לא היה ככה", היא מסבירה. "יצאנו לדייט אחד, וגם היינו במפגש חברים, עם תו ועוד ילדים, וזה פשוט לא התקדם משם". 

דיין: "אני עד לכך. כשהוא עלה לדבר בתוכנית שלנו והיה מאוד אמיתי לגבי מפח הנפש שחווה, הוא היה בטוח שהם עוד שנייה מתחתנים". 

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל: חולצה: איתי וינטג׳ | מכנסיים: וולבר | ליאור: חולצה: איתי וינטג׳ | מכנסיים: זארה|צילום: זהר שטרית

ומה קרה עם ורטהיימר?
דיין: "יש לי שני ילדים יפהפיים, אז אני יכול להבין את הרצון לשתף, אבל פה היא הפכה למופע ליצנות שכזה. בתור בן אדם שכל החיים שלו היו מסוקרים, לדעתי אם היו שואלים את הילדים, הם היו רוצים שתעלה רק את התמונות הכי מחמיאות שלהם, וזה משהו שאני מקפיד עליו בעצמי. מה שמדהים הוא שהגברת ורטהיימר מעלה כל כך הרבה תמונות של הילדה ואז אומרת 'אל תפנו אליה'. פתאום מפריע לה שפונים לילדה בשמה, מעניין איך זה קרה (בזמנו בחרה ורטהיימר שלא להגיב על הטענות של דיין – ל"ש)".

עמר: "אני לא יכולה להראות את תו כי בית המשפט אסר עליי, אבל יש כל כך הרבה רגעים מצחיקים שהייתי רוצה לשתף". 

דיין: "אנחנו כהורים צריכים לדעת מתי זה אובר, אין פה הגדרה מדויקת. צריך להרגיש מתי הילד הופך למכונת לייקים". 

תגידו, איך אתם בונים ליין-אפ לתוכנית?
עמר: "קוראים עיתונים, אני מרכיבה רשימת שירים, סוגרים שיחות עם מאזינים ומרואיינים, וחושבים על ענייני היום שבא לנו לדבר עליהם".

אתם בוחרים את המוזיקה?
עמר: "בטח. אנחנו בוחרים את הפלייליסט, את המרואיינים – הכל. התוכנית משודרת ב-18:00 ומוכנה כבר ב-12:00. וגם לא שמים סתם את מי שהכי מושמע, מי שטוב באוזן מושמע". 

דיין: "אורטל גם מתמחה במוזיקה. ים-תיכוני, מזרחי, לא משנה איך תקראי לזה, בעיניי זה ארץ-ישראלי". 

אורטל: "הגענו עם מטרה. רדיו לב המדינה מאוד מזוהה עם המוזיקה הים-תיכונית כי אליקו דחף למעלה את כל האומנים המזרחיים – מאור אדרי, דודו אהרון, משה פרץ. אז אמרנו מזרחי כבר קיים, מה שחסר פה זה מוזיקה קצת אחרת, כזאת שאני מאוד מתחברת אליה, נגיד ראפרים".

דיין: "בסוף מי שהכי מושמע אצלנו זה מה שהבן שלי אוהב, כרגע זאת אנה זק". 

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל: ג׳קט: איתי וינטג׳ | חולצה: וולבר | מכנסיים: וולבר | ליאור: חולצה: איתי וינטג' | ג׳קט ומכנסיים|צילום: זהר שטרית

ומה החזון – להיות אופירה וברקו הבאים?
עמר: "ברקוביץ' על פניו הוא אשכנזי".

דיין: "זה לא על פניו, הוא אשכנזי".

עמר: "וכמוך, גם לברקוביץ' אין איסטגרם".

דיין: "רק שהוא גדול השחקנים הישראלים בכדורגל, ואני, כל מה שעשיתי בחיים שלי עם כדורים נגמר במכוני גמילה".

איך את באמת עם ענייני הגמילה של ליאור?
עמר: "אני האדם הכי סחי שיש, לא עשיתי סמים בחיי. מקסימום יוצאת לדרינק עם חברות". 

כל העתיד שאת בונה לשניכם יכול ליפול ברגע שליאור ייפול.
דיין: הכל יכול ליפול בכל רגע נתון, בכללי. לכולם. אנשים מתמודדים עם כל מיני דברים".

עמר: "ליאור, נפילה זה משהו שקורה בשנייה, או שזה תהליך? אני צריכה לדעת, זה נגעת נסעת?".

דיין: "אני תמיד במרחק טלפון אחד או מהדילר או מהספונסר. ואני תמיד נדהם מאנשים שלא צריכים שום בריחה, אורטל לא צריכה כלום".

עמר: "עברתי תקופות קשות, אני עדיין בבתי משפט, זה מקום נורא שלא קשור למציאות בשום צורה, הם פוסקים כמו רובוטים, אין להם שום רגשות שם. אבל אני כבר מזמן לא נופלת מזה. זה חלק מהשגרה שלי. אני יודעת לעשות עבודה עצמית, מתי אני צריכה לעצור לנוח קצת או לעשות ספורט כדי להירגע".

דיין: "אני עושה עבודה יומית, שעתית ואפילו שנייתית כדי לא ליפול. לאורטל יש סנטר".

מה אתם מאחלים לזוגיות המיוחדת שלכם, לאן אתם רוצים להגיע?
דיין: "אני מאחל לנו שנמשיך להסתדר אחד עם השנייה, שימשיך להיות לנו עניין אחד בשנייה, ושההרמוניה הלא ברורה שיצרנו – הדואט הזה – תהפוך למחרוזת".  

עמר: "הייתי רוצה שזו תהיה התוכנית במקום הראשון בהשמעות, שתחזיק שנים, שתקדם אותנו כצמד, שנגיע לטלוויזיה, אפשר גם איזה קמפיין לבנק".

אורטל עמר וליאור דיין (צילום: זהר שטרית)
אורטל: מעיל פרווה: אדיקטט | מכנסיים: וולבר | ליאור: חליפה: זארה | חולצה: איתי וינטג׳|צילום: זהר שטרית

צילום: זהר שטרית | סטיילינג: מזל חסון | שיער: דקל בן ציון | איפור: ערן פל | הפקה: אור-אל רבינוביץ