המוזיקאי ושופט הריאליטי אסף אמדורסקי הגיע אמש לאירועי המחאה שנערכו במספר מוקדים בירושלים, וכונסו בסופו של דבר בכיכר פריז בעיר לאחר התערבות המשטרה. אמדורסקי הנסער צולם במהלך ההפגנה כשהוא מנהל שיחה ערה עם מפגינים נוספים ואנשים שדווקא התנגדו לאופי המחאה ותוכנהּ, ונשמע מטיח - ולא לראשונה - דברי ביקורת חריפים נגד רה"מ נתניהו.

"כשראש ממשלה מדבר ככה על בתי המשפט, אני אכנס באם-אמא שלו", נראה אמדורסקי אומר בסרטון שצולם על ידי צוות אתר המדיה והחדשות באזנט, "אני אדבר על הקרחת שלו, על זה שהוא קוקסינל שצובע את השיער בסגול. אני אדבר על הקרחת שיש לו ואני אדבר על הכרס שיש לו. אני אדבר על זה שהוא קמצן והוא לוקח כסף בחינם - אני אגיד את כל הדברים האלה".

אמדורסקי, שהיה מודע לכך שמצלמים והביט למצלמה מספר פעמים במהלך דבריו, המשיך: "אם הוא מזלזל בבתי משפט, והוא מזלזל בניצולי שואה, והוא מזלזל בנכים והוא מזלזל במתנגדים שלו", ואמר גם "הוא מושחת, הוא מושחת, הוא חושב שהכסף הזה של אמא שלו".

דבריו של הזמר נאמרו עשרה ימים אחרי הראיון שהעניק לחדשות 13 במהלך הפגנת העצמאים שנערכה בכיכר רבין. אמדורסקי כינה את נתניהו "מושחת" ו"נוכל", וטען כי על רה"מ ללכת "לכלא, או לבית משוגעים". הראיון ההוא עורר תהודה רבה, ועל אף שרבים הביעו תמיכה בדברי המחאה של אמדורסקי ("מלך, אמת לפּנים", כתבה בטוויטר האקטיביסטית אור-לי ברלב), הוא גם גונה על ידי גולשים ועיתונאים שטענו כי המילים שאמר היו חריפות מדי.

בשעות שחלפו מאז פרסום הראיון עם אמדורסקי, פורסמו מספר תגובות גינוי לדבריו, בעיקר נוכח השימוש ב"קוקסינל" - כינוי מבזה לגברים ונשים מהקהילה הטרנסג'נדרית - כמילת גנאי. המילה אף "סומנה" על ידי פייסבוק, והרשת החברתית הפופולרית נוקטת בשנים האחרונות מדיניות מחיקה לפוסטים בהם היא מופיעה.

"אסף אמדורסקי בהתבטאות אומללה במהלך הפגנה אתמול, משתמש במילה 'קוקסינל' ככינוי גנאי בכדי להעביר ביקורת על ראש הממשלה", כתבו בחשבון הפייסבוק של האגודה למען הלהט"ב בישראל. "אמדורסקי, בתור מי שמתיימר לקרוא לעצמו איש תרבות, פספסת בגדול. אין מקום להתבטאות להט"בופובית באף הקשר ובשום סיטואציה, ואין זה משנה מאיזה אדם היא הגיעה. הזהויות של הקהילה הלהט"בית הם לא עלבונות: לא קוקסינל, לא הומו, ולא בוצ'ה. לאורך השנים השתרשה הזהות שלנו כמשהו שיש להתבייש בו, כגנאי, ועד היום המילה "הומו" היא הקללה הכי נפוצה במסדרונות בתי הספר. יש לנו ציפייה מאנשי תרבות ובידור לעצור את היחס הזה כלפי הקהילה, ובטח ובטח כלפי הקהילה הטרנסית שעד היום מופלית וחווה השפלה ופגיעה חמורה".

האגודה פנתה גם לאמדורסקי עצמו בפוסט וכתבה "אנחנו מצפות ומצפים להתנצלות ולהבהרה של חומרת האמירה שלך. ניתן להעביר ביקורת גם מבלי לפגוע במגזרים שלמים, הימים בהם שימוש בזהות מגדרית או נטייה מינית בתור קללות ועלבונות היו לגיטימיים חלפו להם מן העולם וראוי שישארו בפח האשפה של ההיסטוריה". בפוסט פייסבוק נוסף נכתב שאמדורסקי "לא ראוי להוביל את המחאה אם זאת הדוגמא שהוא נותן. חוסר צדק על חשבון חוסר צדק אחר לא מקובל עליי!". בפוסט, שנכתב על ידי תום זוילי, הובאו גם צילומי מסך מהתכתבות בין זוילי ואמדורסקי בוואטסאפ, הסביר אמדורסקי "ייתכן שנפלט לי. כזה גרוע להגיד על האשם הנערץ שהוא קוקסינל?".

גינויים נוספים לדברים נרשמו גם מצדם של צייצנים בטוויטר. ענבל קצף כתבה "איך אוהבת שגברים עושים דו-קרב זין אחד עם השני. לא צריכה טובות אסף אמדורסקי, טוב? אם המחאה שלך מגיעה עם טרנספוביה וסקסיזם אני (גם לא מופתעת וגם) מוותרת", וערן גלובוס, יו"ר ארגון "הבית הפתוח בירושלים לגאווה וסובלנות", כינה את דבריו של אמדורסקי "אמירה להט"בפובית" וכתב "אמירה מאכזבת מתומך ותיק בקהילה הגאה. עם הכוח באה אחריות, ואנשי ציבור חייבים להבין שלא נשלים עם שיח לועג ומבזה - לא מפוליטיקאים, לא ממנהיגי דת ולא מאנשי תרבות ורוח. במאבק בשנאה אין הנחות חברים. נקודה".

 אמדורסקי ביקש להגיב לדברים ופרסם היום פוסט פייסבוק בו התנצל על השימוש במילה. "טעיתי ואני מתנצל מעמקי לבי בפני הטרנסיות בפרט ובפני כל קהילת הלהטב"ק על גווניה היפים ומעוררי ההשראה", כתב. "מתוך התלהטות יצרים, ברגע של חוסר אחריות, בזמן ששוטרים על סוסים רומסים מפגינים ויסמניקים מפליאים במכות בקהל המפגינים הבלתי חמוש - אמרתי למצלמה של מראיין פרובוקטיבי וביביסט נלהב שכל עוד הנאשם בפלילים מכפיש שופטים במדינה ורודף מבקרים ומבצע חבלה וזילות במוסדות דמוקרטיים קדושים - ארדוף אותו בלשוני ואמשיך להצביע לו על הקרחת, על הצבע בשיער עם הפן ותוך כדי הדיבור הנלהב הזה נפלטה לי מהפה מילה שלא הבנתי עד כמה היא פוגענית: 'קוקסינל'".

אמדורסקי המשיך: "קוקסינל, למי שלא יודע היתה אמנית במה צרפתיה שעברה שינוי מין בסוף שנות החמישים, הופיעה על הבמות הכי גדולות והיוותה השראה לדורות של טראנסג׳נדרים שסבלו ועדיין סובלים מאפלייה מהחמורות והבלתי מוצדקות שיש בעולם, וגם בארץ. קוקסינל ביקרה פעמיים בארץ בשנות השישים והופיעה במועדון הכליף ביפו, ליד מועדון החמאם, בזמן בו הופיעו שלישיית גשר הירקון: אבי ז״ל, בני אמדורסקי יחד עם יהורם גאון ואריק איינשטיין ז"ל. אני מדמיין את הקהל הפלמ"חניקי, עם הזחיחות הסטרייטית והרוח המעט שובניסטית יוצא מערב של חיים חפר ודן בן אמוץ ונמזג בקהל שהרגע זכה בהופעת דראג של קוקסינל... והלב שלי מתרחב. אני מתנצל על דבריי בפני חברי הקהילה אבל לא פחות מזה אני מתנצל בפני הסטרייטיות והסטרייטים על הנזק התודעתי והזינוק לאחור שאמירה כזו יש בכוחה לעשות. אנחנו מתקדמים לאט אבל מתקדמים אל שילובן של טראנסיות בשוק העבודה, בנירמול החברה אל קבלת האחר".

אמדורסקי הסביר כי קשריו עם הקהילה הגאה יקרים לו, וכתב: "ובשבילי זה לא אחר, הטרנסיות (גם אלה שמצביעות לנאשם מבלפור) הן אחיותיי וכפי שעמדתי להגנתן בגופי (כן, לצערי לפעמים בשעות לילה בתל אביב זה גם מגיע למכות) ובמילותיי - אמשיך ואגביר את תמיכתי". את דבריו חתם ב-"מכה על חטא, סלחו לי אחיותיי האהובות, הנוכל מבלפור לא שווה את העלבון שהטחתי בכן והסכנה בדברים כפי שאמרתי איומה וממשית ואני מודה על ההזדמנות לתקן וחזור בי. מקווה שמילות פגיעה שכאלה לא ייאמרו עוד  לעולם, לא מפיו של אף סטרייט לבנבן ופריבילג שכמותי ולא משום פה אחר".