כמה עולה רישיון לקנאביס? תלוי אם הגעתם אל הרופא הנכון. ב-2019, עם כניסת רפורמת הקנאביס, נוספו כ-100 רופאים שיכולים להנפיק רישיון במקום. מחיר הגג שנקבע בכנסת להפקת רישיון הוא 278 ש"ח לשנה ברפואה ציבורית. אבל כשמנסים להגיע אל רופאים מגלים שרובם המוחלט מנפיק רישיונות באופן פרטי, במחירים מופקעים של אלפי שקלים. יתרה מכך, יש רופאים שמגדילים ונותנים סקאלת מחירים בהתאם לכמות ועוצמת הקנאביס ברישיון. רוצים 30 גרם לחודש? שלמו 2000 ש"ח. רוצים קנאביס חזק יותר? תוסיפו עוד 500. זה מקומם, מרתיח וכמובן גם לא חוקי.

שיחות עם מטופלים שנתקלו בדבר נשמעות דומה: ״כן אני מבין שזה כנראה לא חוקי, אבל אני מפחד לומר משהו״, ״הרופא יקח לי את הרישיון ואני אצטרך להתחיל מחדש במקום אחר״, ״הרופא גם יכול לדווח עלי למשרד התחבורה ויעמידו את רישיון הנהיגה שלי בסיכון״. לצערי כל עוד המטופלים לא ידברו, המצב לא ישתנה. יש רופאים שהם למעשה פושעים וסוחרים בחיי אדם עבור בצע כסף.

הרופאה הטובה

ישנה רופאה אחת ששמה לעצמה לתת שירות טוב מהיר ויעיל לנפק רישיון לזכאים במחיר 285 ש"ח: ד״ר לביה תמיר. לא תמצאו מחיר נמוך יותר ברפואה פרטית.

נראה שמצאנו את הרופא הטוב שלנו. וכמובן זאת רופאה, הרופאה הטובה. אבל יש כאן בעיה: באופן קבוע נראה שכל פעם שמישהו מזיז את הצמח לכיוון הנכון, באים אנשי היק״ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות) ומקשים, במקום להקל על הרופאים המנגישים את הטיפול לחולים. כמה מקשים? מקשים עד כדי כך שהרופאה הטובה צריכה שבית המשפט יתערב ויעצור את הניסיון של היק״ר למנוע ממנה לנפק רישיונות. מה שנראה כתירוץ בירוקרטי הופך להיות מלחמה עקרונית על ״ההסמכה הרפואית״. מסתבר שגם לרופאים יש בירוקרטיה לא הגיונית והם צריכים לקבל הסמכות עם תוקף לזמן מוגבל בשביל לטפל בחולים.

מטפלת בקנאביס (צילום: ElRoi, shutterstock)
צילום: ElRoi, shutterstock

כי הסמכה אחת היא לא קבועה, וההסמכה הזמנית של ד״ר לביה תמיר עומדת להיגמר והיק״ר מסרב לחדש לה אותה. כבר עכשיו היחידים שיכולים לפנות אליה הם אותם ברי מזל שכבר הצליחו להיות תחת טיפולה המסור לפני צו הביניים. בעוד שיש רופאים רבים שמתנהגים באותה הדרך כמו ד״ר תמיר, עם אותן בעיות בירוקרטיות בנהלי היק"ר, הם לא עומדים לאבד את היכולת שלהם להנפיק רישיון. החידוש שלהם מובטח.

הבעיה עם ד״ר לביה תמיר שהיא כנראה מנפיקה רישיון לכל מי שזכאי ובמחיר שרוב האנשים יכולים לעמוד בו, ויש הרבה כאלו. ואכן, בתחילת שנת 2021 הייתה עלייה גדולה במספר הרישיונות החדשים, אך נראה שזה היה יותר מדי בשביל היק״ר והעומד בראשו יובל לנדשפט (רוקח במקצועו).

כאן אנחנו יכולים להיכנס לאופרת סבון הזאת כשחקנים. מה אפשר לעשות? ביום שישי הקרוב, ה- 22.10, יש הפגנה בבוקר מול ביתו של שר הבריאות. אם נראה לו שהמטופלים עומדים מאחורי ד״ר לביה תמיר, הוא יבין ויהיה מודע לגודל המחדל. במקום לרדוף את המאכערים, הגזלנים והעושקים, הם רודפים אחרי היחידים שמנגישים את הצמח לחולים שלא יכולים לעמוד במחירים הגבוהים של רוב הרפואה הפרטית.

מילות סיום

גם 285 ש"ח יכולים להיות מעבר ליכולת של מטופלים רבים. חשוב לדעת שאפשר תמיד להגיש בקשה להוציא רישיון לקנאביס רפואי ע״י כל רופא מומחה, בעלות ביקור של בין 0 ש"ח לכ-150 ש"ח (ברפואה הציבורית). בקשה זו תעבור דרך היק"ר, ושם ועדה תחליט אם לאשר או לא. הסיכוי לקבל דרכם רישיון, גם עם עמידה בכל התנאים, הוא לא גבוה, ולוקח זמן יקר (כחודש).

*המבחנה בפייסבוק וביוטיוב