ספורט
sportFive727340 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

אגדה חיה: הרגעים הגדולים בקריירה של בולט

20 מדליות זהב, שיאי עולם והישגים בלתי נשכחים. חזרה בזמן

מערכת אתר ערוץ הספורט | ספורט 5 | פורסם 01:07 13.08.17 

שנה גודל אות

sportFive727340 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אבן הדרך הראשונה בקריירה המדהימה. בולט בבייג'ינג (getty) (צילום: ספורט 5)
אבן הדרך הראשונה בקריירה המדהימה. בולט בבייג'ינג (getty)
|
צילום: ספורט 5

גם הסוף הטראגי בריצה האחרונה של יוסיין בולט לא יפגע בקריירה המדהימה שחתם הלילה (בין שבת לראשון) באליפות העולם באתלטיקה. עד ה-31 במאי 2008, הג'מייקני היה אצן אלמוני יחסית ששמו היה מוכר לציבור הג'מייקני ולפרשני אתלטיקה בלבד. אמנם קריירת הנערים שלו הייתה מצוינת, אבל במגרש של הגדולים הוא עוד לא הטביע את חותמו עד אז.

באותו היום בולט הפך לאיש המהיר בעולם כשניפץ את שיא העולם בריצת ה-100 מטר וקבע אותו על 9.72 שניות. הג'מייקני שיפר את השיא של בן ארצו אספה פאוול, שעמד על 9.74 שנ' ונקבע רק כמה חודשים לפני שהפנומן הופיע על בימת ההיסטוריה.

מאז אותו יום, בולט הפך לאחד האייקונים הגדולים בתולדות הספורט בכלל והאתלטיקה בפרט, ולכוכב הזוהר ביותר, בלי שום תחרות, של האתלטיקה העכשווית. האולימפיאדה בבייג'ינג 2008 תיזכר בזכות טקס הפתיחה המרהיב שהפיקו המארגנים הסינים, אבל גם בגלל ההופעה המדהימה של יוסיין בולט. הג'מייקני זכה במדליות הזהב ב-100 וב-200 מטרים, כשהוא קובע שיאי עולם בשתי הריצות. בולט הפך לראשון ששבר את שני השיאים באולימפיאדה אחת.

שנה לאחר מכן נערכה אליפות העולם בברלין. בולט הימם את העולם כשסיים בזמן של 9.58 שניות את הריצה ל-100 מטרים וקבע שיא עולם חדש שמהווה את הזמן הטוב ביותר בכל הזמנים. השיא המטורף לא סיפק את האדם המהיר ביותר בכל הזמנים כשהתייצב לריצה במרחק הכפול. עוד שיא עולם, הפעם 19.19 שניות, כשהוא מסיים את הריצה בפער הגדול ביותר בהיסטוריה מהמקום השני.

אחרי בייג'ינג, בולט קיבל תיאבון ואת אולימפיאדת לונדון 2012 הוא סיים כרץ הראשון בהיסטוריה שזוכה בפעם השנייה ברציפות ב-3 מדליות זהב במשחקים האולימפיים. הוא קטף את הזהב ב-100 מטרים עם שיא אולימפי חדש של 9.63 שניות - התוצאה השנייה בטיבה בהיסטוריה. הוא ניצח גם בריצת ה-200 מטרים וקבע שיא נוסף בריצת השליחים 4X100.

האתלט הגדול בהיסטוריה המשיך לצחוק גם באליפות העולם 2015 שנערכה בבייג'ינג. הוא זכה ב-3 מדליות זהב בפעם השלישית בקריירה שלו. שוב ב-100, שוב ב-200 ושוב בשליחים. הרגע המפתיע ביותר של הג'מייקני באליפות היה כשצלם שנסע על סגווי פגע בו והפיל אותו, אבל אפילו התקלה הזאת לא מחקה את החיוך מפניו של בולט.

כשהגיע בולט לאולימפיאדת ריו בגיל 30, הוא נראה, לראשונה בקריירה שלו, פגיע. ג'סטין גטלין ואצנים נוספים רצו להדיח את המלך מכסאו. אלא שלג'מייקני היו תכניות אחרות. או במקרה שלו, תכניות זהות. ושוב, כמו ב-2008 וב-2012, בולט ניצח בשלוש הריצות שבהן השתתף והפך לאתלט הראשון שזוכה בטריפל טרבל - מדליית זהב בשלוש התחרויות הגדולות בשלוש אולימפיאדות שונות.

היום השלים הפנומן הג'מייקני את אבן הדרך האחרונה בקריירה המפוארת שלו ולנו נשאר רק להתגעגע. 20 מדליות זהב בסך הכל, שיאי עולם ורגעים פשוט בלתי נשכחים. שמו של יוסיין בולט חקוק באותיות של קידוש לבנה בספר הזהב של הספורט העולמי ונדמה שלא משנה אילו ספורטאים יופיעו בעתיד, אף אחד מהם לא יוכל לשחזר את הכריזמטיות והברק של האיש המהיר בתבל.

ספורט 5