נשים
היפה והחיה (צילום: yes/דיסני)
צילום: yes/דיסני

50 גוונים של כחול

השמלות של הנסיכות של דיסני הן חלק בלתי נפרד מהזהות שלהן. אך האם שמתן לב מה משותף לכולן? מומחית לצבע (כן, יש מקצוע כזה) מסבירה למה כולן לבושות בכחול - והאם מסתתר מאחורי המחוך מסר פמיניסטי?

מערכת mako נשים | mako | פורסם 08:00 13.03.17 

שנה גודל אות

יש לא מעט ויכוחים לגבי הנוכחות של הנסיכות של דיסני בעיצוב הזהות של ילדות צעירות, חלק טוענות שמדובר באגדות שוביניסטיות שמבוססות על נשים נזקקות וחלק מצהירות שמדובר בסיפורים על נשים חזקות שמצליחות להנגיש מסרים חינוכיים ופמיניסטיים לגילאים נמוכים.

via GIPHY

אך ייתכן שגם הצופות האדוקות של דיסני לא הצליחו לשים לב לפרט שמשותף לכל הנסיכות: שמלות בצבע כחול. החל מהשמלה של אריאל כשהיא עולה ליבשה, אליס מארץ הפלאות והתלבושת המפוארת של סינדרלה כשהיא משתחררת מכבלי המשפחה החורגת שלה לערב אחד. אז למקרה שתהיתן – יש לזה סיבה מצוינת.

לשבור את הקרח (צילום: yes/דיסני)
לשבור את הקרח
|
צילום: yes/דיסני

"הדמות מקבלת כוח כשהיא לבושה בכחול", מסבירה ביאטריס איזמן ממכון פנטון לצבעים (כן. יש מקום כזה. וכן, הם חוקרים צבעים) בראיון למגזין "אלור". לדבריה, הבחירה להלביש את נשות דיסני בגוונים של כחול היא לא שרירותית אלא מעצימה את הצופות הצעירות בעקיפין. 

והאמת, שההסבר הזה לא נשמע לגמרי תמוה. הרי בל לבושה בכחול כשהיא מתעמתת עם החיה, יסמין מצליחה לברוח מהארמון בתלבושת הטורקיז המנצנצת שלה וסינדרלה מתהדרת בשמלה כחולה כשהיא מגיעה לנשף. הבגדים הכחולים לא רק מציגים אותן כחזקות, אלא מנתצים את המיתוס שמדובר בצבע גברי. זו גם אחת הסיבות שאף נסיכה לא נצפתה לבושה בוורוד אי פעם.      

via GIPHY

מעבר לזה, כחול נתפש כצבע חיובי יותר, "הוא מזכיר את השמים ומעורר אמון בדמות, היא משדרת שאפשר לסמוך עליה". מצד שני, תכלת הוא צבע שמסמן בתוליות, תום וקורבנות. כך שהמסר שדיסני מנסים להעביר – בהחלט מעורפל בסופו של דבר.