מעריב לנוער
בחורה מהורהרת (צילום: Shutterstock ,מעריב לנוער)
צילום: Shutterstock

"גיליתי שהחבר שלי מדבר עם האקסית – מה לעשות?"

האם יש הצדקה אמיתית לחוסר אמון, או שהכול קורה רק בראש שלך? פסיכולוגית הבית שלנו מפרידה בין דמיון למציאות

רוני איס-כרמל, פסיכולוגית חינוכית מומחית | מעריב לנוער | פורסם 07:10 18.01.17 

שנה גודל אות

(בת 15 וחצי) יש לי חבר כבר שנה ומשהו, ולאחרונה גיליתי שהוא מדבר עם האקסית שלו. אני יודעת בוודאות שזה המצב (כי שאלתי את האקסית!), למרות שהוא טוען שזה לא נכון ושמי שסיפר לי את זה משקר! לא רציתי לספר לו ששאלתי את האקסית, כי רציתי לדעת איך הוא מגיב, אבל עכשיו אני כבר לא בטוחה מי משקר – היא או הוא. מאז עוד ניסיתי לגלות את האמת במלא דרכים ואני מרגישה שאני כבר לא יודעת כלום! אני לא סומכת עליו ומקנאה מאוד, אבל עדיין אוהבת אותו. מה עושים?

איך פותרים עניינים של אמון וקנאה בזוגיות? החלק המאתגר הוא להבין מה מתוך הקנאה וחוסר האמון ביניכם קשור אלייך ומה אליו. כלומר, כמה מהקנאה קשורה ישירות להתנהגות שלו שכוללת הסתרה, התחמקות ואולי גם ממש בגידה, וכמה בכלל לא קשורה אליו אלא אלייך. תוכלי לבדוק עם עצמך - האם את בדרך כלל מכירה את עצמך כקנאית? האם יש לך קושי כללי לסמוך על אחרים ולהאמין שיאהבו רק אותך ושאת ראויה לכך? האם זה משהו שקורה לך גם עם חברות, למשל, שאת חושבת לפעמים שהן לא רוצות לבלות בחברתך, ואז מגלה שהבנת לא נכון?

שאלה חשובה נוספת היא מה תוכן השיחות שלו עם האקסית - האם הם מפלרטטים וחוזרים לקשר רומנטי, או שהם רק ידידים? שני המקרים עשויים להפריע לך, אבל במקרה הראשון הוא לא נאמן, ואילו במקרה השני הוא כן נאמן אבל את עדיין לא סומכת עליו. ההתמודדות היא כמובן שונה בכל אחד מהמקרים. במקרה הראשון, תצטרכי להחליט האם מתאים לך קשר שבו את מקבלת ממנו אהבה, אבל גם חולקת אותו עם אחרות. יש כאלה שזה מתאים להן, ויש כאלו שזה פוגע בביטחון העצמי שלהן, גורם להן לחוש לא מספיק נחשקות או בלתי ראויות. מצב כזו עלול בסופו של דבר להפוך לחוויה בעלת אופי מתעלל, שכדאי לצאת ממנה. במקרה השני, לעומת זאת, את מקבלת ממנו אהבה ונאמנות, ונותרת השאלה האם את מסוגלת לסמוך על כך שהן אמיתיות. אם זה המצב, תוכלי לשתף אותו בקושי שלך לסמוך, ולשאול מה הוא מוכן לעשות כדי להרגיע אותך, אבל לא כי הוא אשם במשהו - אלא כי זה צורך שלך. תוכלו למשל לסכם שאת מוכנה לקבל את הרצון שלו להיות בקשר ידידותי בלבד עם האקסית, בתנאי שהוא מוכן להראות לך את השיחות ביניהם ולספר לך כשהוא נפגש איתה, כדי שתוכלי להירגע.

בכל מקרה, כדאי לך להתייעץ על כך עם אמא, קרובת משפחה, חברה שאת סומכת עליה או יועצת/פסיכולוגית בית הספר, כדי שיתמכו ויעודדו, יעזרו לך להבין מה חלקו ומה חלקך ולבחור מה לעשות.