מעריב לנוער
בטי המכוערת (צילום: יחסי ציבור ,מעריב לנוער)
צילום: יחסי ציבור

בלי גשר: מתברר שיש דרך נוספת ליישר את השיניים

אז איך עושים את זה? וגם: איך אפשר למנוע מעצמכם לנשוך את השפתיים תוך כדי שינה? אתם שואלים, המומחים שלנו עונים

בשיתוף ד"ר מיכאל גורבונוס, רופא שיניים
ד"ר מיכאל גורבונוס, רופא שיניים | מעריב לנוער | פורסם 07:38 16.03.17 

שנה גודל אות

(בת 15) מעריב לנוער שלום, יש לי התייעצות. השיניים העליונות שלי קצת בולטות קדימה, זה לא משהו שיותר מדי מפריע לי או שנראה לא טוב, ובגלל זה החלטתי יחד עם ההורים שלי לא לעשות גשר. הבעיה היא שבזמן האחרון אני מתעוררת בבוקר ויש לי סימני נשיכה על השפה התחתונה, ואמא שלי אמרה לי שכנראה אני נושכת את השפה בלילה. יכול להיות שבגלל שהשיניים הקדמיות שלי בולטות אז אני נושכת בלי כוונה את השפה? למה זה קורה? איך אני יכולה לפתור את זה?

ככל הנראה, מכיוון שהשיניים העליונות שלך בולטות, קשה לך לסגור את השפתיים בלילה ואת ישנה עם פה מעט פתוח ונושמת דרך הפה. נשימה דרך הפה היא לא דבר רצוי בלילה - היא עלולה לגרום לתפקוד פחות טוב של חלק ממערכות הגוף ולשינה פחות איכותית. אחת התופעות שעלולות לקרות היא שחיקת שיניים (חיכוך של השיניים העליונות בתחתונות), וכנראה שזה מה שקורה לך, וכך נגרמת גם הנשיכה של השפתיים.

כדי לפתור את הבעיה באופן נקודתי אפשר לשים סד לילה, שזו בעצם פלטה שקופה שמורכבת על הלסת התחתונה ומונעת מהשיניים העליונות לגעת בתחתונות, וכך מונעת גם נשיכה של השפתיים. עם זאת, את עדיין תמשיכי לנשום דרך הפה וזה לא רצוי.

אפשרות נוספת (קצת מוזרה, אבל פשוטה ויעילה) היא לישון עם פלסטר על השפתיים, שיצמיד אותן זו לזו ולא יאפשר לפה להיפתח. ניתן להדביק פלסטר שנקרא "Micropore" על השפתיים בצורה אנכית - הוא שומר עליהן סגורות, "מכריח" אותך לנשום דרך האף ומונע את הנשיכה של השפתיים התחתונות. בהתחלה זה מרגיש מוזר אבל מתרגלים לזה בקלות. בהמשך כדאי לשקול לטפל באופן מעמיק בנשימת הפה, ויש כל מיני טכניקות לעשות את זה.

*

(בת 18) מעריב לנוער שלום. שיני הבינה שלי צצו כבר לפני שנה בערך אבל מאז הן לא צומחות. הן כאילו נשארות מתחת ללסת, אבל כשאני נוגעת באזור הזה אני מרגישה אותן. מדי פעם ממש כואב לי שם ואז גם כואב לי הראש, ואחרי כמה ימים זה עובר. חברה אמרה לי שזה גם קרה לה ופשוט עקרו לה את השיניים, היא גם אמרה שאם לא עושים את זה אז זה מסוכן כי שיני הבינה יכולות לדחוף את שאר השיניים ואז כל הלסת מתעקמת. האם זה נכון? איך אפשר לטפל בשיניים האלה שלא יוצאות?

ככל הנראה לשיני הבינה שלך אין מספיק מקום לבקוע, ולכן הן בקעו חלקית ובמשך שנה לא המשיכו לבקוע - אם המצב הוא כזה, אז באמת כדאי לעקור אותן. לשם כך תצטרכי לעשות צילום פנורמי ולפנות לרופא שיניים.

*

(בן 13 וחצי) מעריב לנוער שלום. השיניים שלי מאוד עקומות, גם למעלה וגם למטה. הן ממש לא באותו הסדר - חלק בולטות קדימה וחלק עולות זו על זו. אני יודע שאני צריך ליישר אותן אבל אני ממש לא רוצה לשים גשר. זה מגעיל לדעתי וממש מביך להתנשק ככה עם בנות. אני יודע שאפשר לשים גשר עם קוביות שקופות כאלה אבל זה מגעיל באותה המידה בעיניי. האם יש דרך אחרת ליישר את השיניים? אולי עם משהו שלא רואים בכלל?

אם אתה לא רוצה גשר, ניתן לעשות טיפול עם פלטות מיוחדות הנקראות פלטות תפקודיות. אלה פלטות שיושבות בתוך חלל הפה ומטפלות בגודל וביחס בין הלסתות. הן בלתי נראות וגם ניתן להסיר אותן כשרוצים (למשל כשאוכלים או כשמתנשקים...). בשלב שני של הטיפול עוברים לפלטות שקופות שיושבות על השיניים ממש ועושות את היישור הסופי של השיניים,  כך שכל הטיפול הוא בלתי נראה לעין ועם מכשירים שניתן להסיר ברגעים החשובים.

יישור שיניים? אפשר גם בלי גשר!

הגעתם לגיל של יישור שיניים? יש לנו חדשות טובות בשבילכם: אתם לא חייבים גשר! יותר מזה, אפילו עדיף ליישר את השיניים בלי גשר. כך מסביר ד"ר מיכאל גורבונוס: "הגשר מפעיל כוח חיצוני אגרסיבי מאוד על הלסתות ואינו עוזר להן להתפתח באופן טבעי. הלסתות הן אחת משלוש נקודות האיזון של הגוף, ופעולה אגרסיבית עליהן משפיעה על עצמות הגולגולת, על עמוד השדרה ועל איזון השלד כולו. יישור לסתות עם גשר פותר בעיה נקודתית אסתטית אבל עלול לגרום לחוסר איזון במערכות אחרות, ובעיקר לפגיעה בשלד". במקום גשר, ד"ר גורבונוס מציע לשים מכשירים ניידים (כמו פלטה) שאינם מפעילים כוח או לחץ: "המכשירים האלה גורמים לגוף לתקן לבד את מה שדורש תיקון. בעיה של צפיפות שיניים, למשל, נוצרת עקב לסת צרה מדי. אמנם מקובל לעקור שיניים כדי לפנות מקום, אבל ברוב המקרים אפשר להרחיב את הלסת די בקלות בעזרת פלטה שמרחיבה את הלסת באופן טבעי, ללא צורך בעקירה ובלי גשר".

ד"ר מיכאל גורבונוס הוא יו"ר האיגוד הבינלאומי לתפקוד IFUNA

מרפאת קרית ביאליק, שדרות בן גוריון 63

מרפאת תל אביב, טופ איכילוב - מרכז ויצמן, ויצמן 14 קומה 20

לתיאום פגישת ייעוץ חינם התקשרו 04-8737122 או כתבו מייל ל: infuor@hotmail.com