מעריב לנוער
שלט הוליווד (צילום: Shutterstock ,מעריב לנוער)
צילום: Shutterstock

11 דברים שלא ידעתם על הוליווד

מה משמעות השם "הוליווד"? איך השכונה הזו הפכה לבירת הסרטים העולמית? ומה היה כתוב בשלט של "הוליווד" לפני שהוא קוצר? כל התשובות – כאן

שי איילון | מעריב לנוער | פורסם 07:52 15.03.17 

שנה גודל אות

>> רוצים לראות את הקליפקול הקורע של אנה? הורידו את האפליקציה עכשיו

>> הכירו את קליפקול, האפליקציה החדשה של מעריב לנוער

1. ויהי אור

אמנם אנחנו מכירים את השם "הוליווד" ככינוי לתעשיית הקולנוע האמריקאית, אבל מדובר בשכונה של ממש בלוס אנג'לס. אז איך היא הפכה לבירתה של תעשיית הסרטים? יש לזה הסבר די פשוט. חברות סרטים מניו-יורק ומניו-ג'רזי החלו להתמקם דווקא בשכונה זו החל משנות ה-20 של המאה הקודמת בשל מזג האוויר הנוח ושעות האור הרבות שבה. בזמנו מנורות החשמל לא היו חזקות מספיק בשביל לצלם בשעות הערב, ולכן היה על הפקות הסרטים לצלם רק בשעות היום, והוליווד הייתה מקום מושלם בשביל זה.

2. פחות זה יותר

שלט ה-"Hollywood" המפורסם בעל האותיות הלבנות המתנוסס מעל השכונה הוצב שם לראשונה בשנת 1923, ובמקור כלל ארבע אותיות נוספות – "Hollywoodland". בשנת 1949 הוסרו ארבע האותיות האחרונות, ובאותה הזדמנות גם צומצם גודלן של אלה שנשארו. לפי בתכנון המקורי השלט היה אמור להתנוסס שם לאורך שנה אחת בלבד, אך כשזה לא קרה, הוא הוכתר כאתר מורשת היסטורי בשנת 1973.

3. כל עבודה מכבדת את בעליה

שלט ה-"Hollywoodland" המקורי היה מקושט באלפי נורות חשמל. מדובר בכל כך הרבה נורות, שהבחור שתפקידו היה להחליף את הנורות השרופות מדי יום גר בבקתה קטנה לא רחוק מהשלט.

4. שודדי הקופות

נכון להיום, הסרט שהפקתו הייתה היקרה ביותר בהוליווד הוא "שודדי הקאריביים: סוף העולם", שיצא לאקרנים בשנת 2007. עלות הפקת הסרט עמדה על כ-300 מיליון דולר, אבל זה לא נורא, כי הוא הרוויח כמעט מיליארד דולר.

5. עם כוכב לא הולכים למכולת

מי מאתנו לא חולם לקבל כוכב על שמו בשדרת הכוכבים של הוליווד? בשדרה משובצים כיום מעל ל-2,500 כוכבים ועליהם שמות של ידוענים מתחומי הקולנוע, הטלוויזיה, המוזיקה, הרדיו והתיאטרון שזכו לכבוד על תרומתם לתעשיית הבידור. אם אתם באמת חולמים להשיק את הכוכב שלכם לעיניי המצלמות ביום מן הימים, כדאי שתתחילו לחסוך כבר עכשיו, כי זה יעלה לכם 30,000 דולר.

6. אל תדרכו עליו

המתאגרף מוחמד עלי אמנם השקיע את עשרות אלפי הדולרים האלה וקיבל כוכב משלו, אך לא תמצאו אותו מוטבע על המדרכה בשדרת הכוכבים ההוליוודית, כי הוא תלוי על הקיר בתיאטרון דולבי (האולם בו מתקיים מדי שנה טקס האוסקר). זה לא כי כבר אין מקום בשדרה או משהו כזה, אלא כי מוחמד עלי לא רצה שידרכו על שמו.

7. דוד אוסקר

טקס פרסי האוסקר נחשב לפרס הקולנוע היוקרתי ביותר באמריקה ובעולם, ומחלקים בו פרסים בקטגוריות שונות מאז שנת 1929. בטקס הראשון נכחו כ-270 אנשים, אך היום מתקיים הטקס באולם דולבי שיכול להכיל יותר מ-3,000 איש. על פי אחת מהתיאוריות הרווחות לגבי מקור השם של הפרס, עובדת אחת של האקדמיה לקולנוע (הגוף המחליט על הזוכים מדי שנה) העירה כי הפסלון המחולק לזוכים מזכיר מאוד את דוד שלה ששמו הוא אוסקר. במקרה היה בסביבתה עיתונאי בשם סידני סקולסקי, שמיהר לדווח על מציאת השם באחד מהטורים שלו.

8. עצרו הכול!

אם פחות מתאים לכם לגור בבקתה על גבעות הוליווד ולהחליף נורות שרופות, יש לנו בשבילכם הצעת עבודה קרובה קצת יותר לכוכבים. מתוך הנחה שבטקס האוסקר תמיד יכולות לקרות טעויות והמועמד הלא נכון יכול להיקרא לבמה ולקבל את הפרס, ישנם אנשים שנחשפים מראש לרשימת הזוכים, משננים אותה, ורשאים להתפרץ לבמה ולעצור את הטקס במקרה שהפרס ניתן למועמד הלא נכון. דבר כזה מעולם לא קרה – עד השנה, כמובן, שבה "לה לה לנד" הוכרז כסרט הטוב ביותר של השנה במקום "אור ירח", מה שגם לסצנה מביכה במיוחד על הבמה.


9. מראה מראה שעל הקיר, מי הכי מוכשר בהוליווד?

כשוולט דיסני זכה באוסקר על סרט האנימציה הראשון שלו, "שלגיה ושבעת הגמדים", למרות שרבים בתעשייה אמרו לו שחבל על הזמן שלו ושהסרט הזה לא עתיד להצליח, הוא קיבל מהאקדמיה לקולנוע לא רק פסלון אוסקר אחד בגודל הסטנדרטי - אלא גם שבעה פסלים מוקטנים נוספים.

10. אנגלית שפה קשה

האגדה מספרת כי הובארט ג'ונסטון ווייטלי, שנחשב ל"אביה של הוליווד", קיבל את הרעיון לשם של העיירה בירח הדבש שלו בשנת 1886. הוא השקיף מטה אל העמק כשלפתע עצרה לידו עגלה עמוסה עץ שנהג בה בחור סיני. הבחור ירד מהעגלה והשתחווה בפני ווייטלי, שהיה בהלם ושאל את הסיני מה בדיוק הוא עושה. התשובה שקיבל מהבחור הייתה "I holly wood", כשבעצם הוא התכוון לומר "hauling wood" – "גורר עצים". ווייטלי אהב את הצליל של מילותיו של הבחור הסיני והחליט שככה יקרא לעיירה שהקים.

11. דרוש: שחקן בשם אוסקר

זה נשמע מטורף, אבל עד היום רק בן אדם אחד בשם אוסקר זכה בפרס האוסקר. מדובר בפזמונאי ומחזאי בשם אוסקר המרשטיין, שזכה בשני פסלונים מוזהבים בשנות הארבעים.